top of page

Zew Natury na Festynie Archeologicznym w Biskupinie

Zaktualizowano: 9 wrz 2022


XXVII Festyn Archeologiczny w Biskupinie rusza już w środę 14 września i potrwa do niedzieli 18 września. Tym razem motywem przewodnim tego wyjątkowego wydarzenia będzie Matka Natura. Odkryj jak ludzie korzystali z jej dobrodziejstw przez tysiące lat! W programie między innymi: opowieści o zwierzętach i roślinach. Dawne wierzenia i rzemiosło. Walki wojowników, koncerty i liczne warsztaty dla dzieci.XXVII Festyn Archeologiczny poświęcony będzie Matce Naturze w różnych odsłonach. W trakcie imprezy w poszczególnych rekonstrukcjach, będzie można dowiedzieć się jak w przeszłości ludzie postrzegali Matkę Naturę, a także w jaki sposób korzystali z jej dobrodziejstw wykorzystując różne dostępne surowce. Matka Natura to także symbolika widoczna w religiach i sztuce kultur pradziejowych i późniejszych. Uczestnicy Festynu poznają wierzenia związane z siłami natury, ich różne wcielenia oraz związane z nimi rytuały. Zobaczą także jak mogła wyglądać słowiańska świątynia.


XXVII Festyn Archeologiczny to również pokazy i warsztaty naukowe. Naukowcy z różnych dziedzin przyrodniczych zaprezentują metody, za pomocą których badają faunę i florę z przeszłości, ale także opowiedzą, w jaki sposób życie i działalność człowieka wpływały na przyrodę kiedyś i obecnie. Spróbujemy jeszcze bardziej zrozumieć otaczający nas świat oraz zależności zachodzące pomiędzy zmianami klimatycznymi a światem roślin i zwierząt.

Na scenie festynowej o zwierzętach dawniej i dziś opowie dr Andrzej Kruszewicz, z którym porozmawia Michał Ostrowski. Nie zabraknie pogadanek o roślinach oraz pokazów z udziałem zwierząt. Będzie można zobaczyć ptaki drapieżne, których niegdyś powszechnie używano do polowań, a także posłuchać o dziejach udomowienia psa i konia. Opowiemy także o zwierzętach hodowlanych.


Bitwy i pokazy militarne zawsze przyciągają rzesze widzów. Do walki na polu bitwy staną wojowie wczesnośredniowieczni, natomiast rzymscy legioniści zaprezentują pokaz musztry. Dodatkowo wojownicy przedstawią rytuały i obrzędy wojenne. Ponadto swoje umiejętności zaprezentują konni łucznicy.


W tym roku organizator zaprasza na koncerty zespołu “Córy Mary”, Zespołu Muzyki Dawnej “Huskarl” oraz multiinstrumentalistki i śpiewaczki Malwiny Paszek.


Muzeum przygotowało liczne atrakcje dla dzieci, w tym opowieści o mitach i legendach Warmii i Mazur, w których ogromną rolę odgrywają siły natury. Na najmłodszych czekają liczne warsztaty związane z dawnymi rzemiosłami. Dodatkowo zostanie utworzona strefa dziecięca “Dzicy przewodnicy”, do której zapraszamy na animacje plastyczne oraz plac dawnych zabaw. W strefie znajdzie się planetarium, w którym będzie można obejrzeć seans filmu o przeszłości Ziemi.


Festyn zakończymy niecodziennym wyjątkowym wydarzeniem - tradycyjnym obrzędem ofiarowania bogini Pacha Mamie pochodzącym z regionu Andów.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zaprasza na XXVII Festyn Archeologiczny, który odbędzie się w dniach 14-18 września.


Godziny otwarcia: 9:00-17:00 (środa-piątek), 10:00-18:00 (sobota-niedziela).


Tekst i fot.: Stanisław Gazda

138 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page