top of page

Zasmakuj przygody z przyrodą Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego

Zaktualizowano: 13 sie 2022Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy (GLPK) to jeden z najciekawszych krajobrazowo parków w województwie kujawsko-pomorskim. Niezwykle urozmaicona rzeźba tych terenów jest dziełem lodowca, który ustępując 16 tysięcy lat temu pozostawił po sobie unikalny krajobraz. To wtedy również ukształtował się jar rzeki Brynicy - od 1955 roku rezerwat przyrody, czy pagórki i wzgórza okolic Górzna i Fiałek. Walory krajobrazowe dopełniają malowniczo położone jeziora i enklawy śródleśnych łąk.

Park został utworzony w 1990 roku. Położony jest na obszarze trzech województw: kujawsko-pomorskiego (gminy Górzno, Bartniczka, Brzozie i Świedziebnia), warmińsko-mazurskiego (gmina Lidzbark) i mazowieckiego (gmina Lubowidz). GLPK ma ponad 27 tys. hektarów powierzchni, z czego aż 70% stanowią lasy. Od 1993 roku cały obszar Parku znajduje się w granicach „Zielonych Płuc Polski”.

Na terenie Parku zidentyfikowano stanowiska wielu rzadkich gatunków roślin rosnących w zbiorowiskach o charakterze naturalnym lub półnaturalnym. Dla szczególnej ochrony wielu z nich utworzono 7 rezerwatów przyrody: Szumny Zdrój, Czarny Bryńsk, Mszar Płociczno, Jar Brynicy, Jar Brynicy II, Ostrowy nad Brynicą oraz Klonowo. Na obszarze Parku wyznaczono ponadto dwie formy ochrony Natura 2000 – Mszar Płociczno i Ostoję Lidzbarską. GLPK to również znakomite siedlisko wielu gatunków zwierząt i raj dla ptaków. Od wczesnej wiosny rozchodzi się klangor licznych żurawi, które stały się symbolem Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Bogactwo przyrodnicze GLPK uzupełniają walory historyczno-kulturowe, a wśród nich m.in. zabytkowe kościoły, pozostałości po zespołach młyńskich, grodziska średniowieczne.

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy to również obszar z dobrze rozwiniętą bazą noclegową i rekreacyjną. Tereny te przyciągają turystów i miłośników nieskażonej przyrody swoimi walorami krajobrazowymi i przyrodniczymi, a także przygotowaną infrastrukturą turystyczną. Przez Park przebiega ponad 250 km szlaków rowerowych i pieszych, w tym trasy dla fanów nordic walking, ścieżka rowerowa typu „single track” dedykowana miłośnikom szybkich przejazdów na rowerach MTB oraz przyrodnicze ścieżki dydaktyczne. Zajęcie znajdą także amatorzy wędkarstwa czy jazdy konnej. Dzieci i młodzież korzystają z atrakcyjnych zajęć przyrodniczych prowadzonych przez Służbę Parku w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego w Rudzie (powiat brodnicki). Ciekawą formą aktywności jest geocaching czy też questing, będący rodzajem podchodów z wątkiem edukacyjnym. W tym roku GLPK przygotował ponadto grę terenową „Ekozwiedzanie na Górzna planie”, która jest edukacyjną przygodą i zarazem przewodnikiem po zakątkach miasta Górzna. W wakacje Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy prowadzi VI edycję internetowego konkursu przyrodniczego „Zielony detektyw”. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.g-lpk.pl oraz w ofercie wakacyjnej parku. Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy w liczbach:

· powierzchnia parku wynosi 27 531,20 ha, z czego 13 926,79 ha leży na terenie województwa kujawsko-pomorskiego;

· na terenie parku utworzono 7 rezerwatów przyrody i 2 obszary Natura 2000;

· lasy stanowią ponad 70% powierzchni parku;

· na terenie parku znajduje się 29 jezior;

· przez park przebiega 12 szlaków rowerowych, 3 szlaki piesze, 4 ścieżki nordic walking oraz 6 ścieżek dydaktycznych;

· na terenie parku stwierdzono ponad 950 gatunków roślin naczyniowych, wiele z nich to gatunki rzadkie i chronione.


Tekst i fot.: Stanisław Gazda
11 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page