top of page

Z PESY na łódzkie tory… [ZDJĘCIA]Rozwijają prędkość do 160 km/h. Wyposażone w pełną elektronikę. Nowoczesne, wygodne i ciche. Takimi pociągami podróżują pasażerowie w Łódzkiem. Cztery kolejne wkrótce trafią do naszego województwa, bo marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber właśnie podpisał umowę na dostawę nowych „elektryków”.


Kolej w Łódzkiem wciąż się rozwija, a to oznacza nowoczesny, sprawny i bezpieczny tabor. Łódzka Kolej Aglomeracyjna wzbogaci się o 4 nowe pociągi elektryczne. Dostawcą jest PESA Bydgoszcz - największy polski producent pojazdów szynowych. Będą to pociągi elektryczne, składające się z trzech członów, mogących przewieźć nawet 350 pasażerów, w tym 160 osób na miejscach siedzących. Maszyny będą wyposażone w Wi-Fi, klimatyzację czy strefę dla rodzin z dziećmi. Nowe elektryki nie będą przypisane do konkretnych tras, wzmocnią obsługę połączeń Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

- To kolejna umowa, dzięki której zwiększymy tabor kolejowy w Łódzkiem – mówi Grzegorz Schreiber. - Tym razem korzystamy ze znakomitego programu rządu Prawa i Sprawiedliwości Polski Ład, otrzymujemy dodatkowe środki, dzięki którym w krótkim czasie możemy rozszerzyć możliwości naszego taboru. To w znacznym stopniu wzmocni nasze możliwości przewozowe. Chciałbym jak najszybciej zobaczyć nowy sprzęt na torach województwa łódzkiego.

Podpisana umowa z bydgoską firmą obejmuje również opcję zakupu 20 kolejnych pociągów.

- To pojazdy bardzo nowoczesne, elektryczne, rozwijające prędkość do 160 km/h, bardzo wygodne dla obsługi. Są ciche, wygodne dla pasażerów, wyposażone w pełną elektronikę, oczywiście są również dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi Krzysztof Zdziarski, prezes PESA Bydgoszcz. - To są najwygodniejsze i najnowocześniejsze pojazdy na rynku. Zbierają doskonałe opinie. Pasażerowie z Łódzkiego na pewno będą zadowoleni.

Wzmocnienie oferty kolejowej dla pasażerów i zintegrowanie jej z siecią połączeń autobusowych w całym województwie to dla nas priorytet. Dzięki nowemu taborowi można uruchamiać nowe połączenia, a przez to zmieniać przyzwyczajenia komunikacyjne mieszkańców z indywidualnego transportu drogowego na zbiorowy transport publiczny.


Łódzka Kolej Aglomeracyjna eksploatuje w tej chwili 39 pociągów. Kolejne 4 są niezwykle potrzebne, bo oferta naszej kolei każdego roku jest coraz większa i coraz lepsza. - Samorząd województwa łódzkiego zamawia więcej połączeń. W 2022 roku byliśmy rekordzistą w skali kraju, jeśli chodzi o dynamikę wzrostu liczby pasażerów. Nowe pociągi są nam więc potrzebne już teraz - dodaje Janusz Malinowski, prezes ŁKA.


(gaz)

Fot.: PESA#InfoProstoDlaWas

51 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page
https://webep1.com/go/f8789f3d02