top of page

X Bydgoski Orszak Trzech Króli: Niechaj prowadzi nas Gwiazda… [ZDJĘCIA]


6 stycznia będziemy świętować 10-lecie Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli, który po raz pierwszy pojawił się na ulicach Bydgoszczy w 2014 roku. Wówczas wzięło w nim udział około 5 tysięcy uczestników. Obecnie nasz orszak zalicza się do jednych z największych w kraju.Tegoroczny jubileuszowy orszak pod hasłem „Niechaj prowadzi nas Gwiazda” rozpocznie się mszą św. o godz. 11.30 w bazylice pw. św. Wincentego a’ Paulo, pod przewodnictwem ks. biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Około godziny 13.00 kolorowy orszak wyruszy sprzed Bazyliki (na schodach której odegrana zostanie scenka „Dwór Heroda”, podczas której będziemy świadkami spotkania Trzech Króli z Herodem) i przejdzie ulicami; Markwarta, Krasińskiego, Gdańską, Focha, Mostową do Starego Rynku. Tam pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi oddadzą - pasterze, królowie, a następnie wszyscy uczestnicy orszaku. Za królami podąży także Symeon i prorokini Anna – postacie, które pojawiają się jedynie w bydgoskim orszaku.


Jubileuszowa edycja orszaku zmobilizowała organizatorów ( Ruch Światło-Życie i Fundacja Światło-Życie) do ubogacenia wydarzenia: w nowych kostiumach wystąpią niosący dary królewskie oraz flagowy. Nowością będzie grupa osób w przebraniu świętych i błogosławionych patronów bydgoskich parafii.


Królowie pojadą na koniach i wielbłądzie. Wielbłąd Gacek już po raz kolejny wypożyczony zostanie z mini zoo w Horodyszczu. W orszaku pójdą także szczudlarze w strojach aniołów oraz alpaki. Tradycyjnie uczestnikom orszaku rozdane zostaną korony. Dzieci mogą przynieść ze sobą dary dla Dzieciątka (słodycze), które zostaną przekazane potrzebującym rodzinom.


Jak co roku Trzej Królowie reprezentować będą trzy kontynenty. W rolę Króla Afrykańskiego wcieli się Ernest Essuman Mensah pochodzący z Ghany, nauczyciel języka angielskiego od ponad 30 lat mieszkający w Bydgoszczy. Króla Azjatyckiego odegra Andrzej Rona, prowadzący własną działalność ojciec czwórki dzieci, a w roli króla Europejskiego, już po raz trzeci, wystąpi Sławomir Dzwoniarski, informatyk. W rolę Świętej Rodziny wcielą się Julia i Janusz Staneccy – małżeństwo z czternastoletnim stażem i piątką dzieci. Najmłodszy syn – pięciomiesięczny Jakub odegra Dzieciątko Jezus.


Orszak nie jest jedynie widowiskiem – to forma radosnego przeżywania święta Objawienia Pańskiego. Uczestnicząc w nim – w kolorowych koronach na głowie, śpiewając kolędy – dajemy świadectwo poczucia więzi z miastem, z innymi rodzinami, całą społecznością głoszących Dobrą Nowinę o narodzeniu Jezusa.


Tekst i fot.: Stanisław Gazda
#InfoProstoDlaWas

160 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page