top of page

WZL-2 na rzecz F-16 USAFE. Do Bydgoszczy przyjedzie ambasador USA - Mark Brzezinski


W poniedziałek w WZL-2 nastąpi uroczysty odbiór pierwszego amerykańskiego samolotu F-16 USAFE, w ramach podpisanej umowy pomiędzy Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 2 S.A. a firmą AAR Government Services INC na świadczenie wsparcia technicznego dla samolotów F-1 6 należących do Amerykańskich Sił Powietrznych stacjonujących w Europie. Udział w uroczystości zapowiedzieli m.in. ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz prezes firmy AAR Corp. Mr. Jay Pereira.Wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A. zawarły w lipcu 2022 roku wieloletni kontrakt ze spółką amerykańską AAR Government Services INC w zakresie wsparcia technicznego dla samolotów F-16 należących do Amerykańskich Sił Powietrznych stacjonujących w Europie (United States Air Forces in Europe - USAFE).


Kontrakt reguluje zasady i warunki współpracy WZL-2 jako notyfikowanego dostawcy usług dla AAR przy wsparciu technicznym samolotów wielozadaniowych F-16 w ramach programu wydłużenia resursów technicznych (ang. Service Life Extension Program - SLEP).


Umowa została zawarta na 5 lat z opcją jej przedłużenia na kolejny, pięcioletni okres do roku 2032. Uroczystość symbolicznego odbioru pierwszego amerykańskiego samolotu F-16 jest jedynie początkiem wieloletniej współpracy pomiędzy stronami umowy. Spółka przygotowuje się od strony technicznej na przyjęcie kolejnych amerykańskich samolotów F-16.


Systematyczny rozwój Spółki w segmencie obsługi samolotów zachodnich, takich jak F-16 czy C-130 Hercules, to ważny element strategii rozwoju i dostosowania przedsiębiorstwa do nowych wymogów ze strony Sił Zbrojnych wykorzystujących te platformy technologiczne.


Zwiększenie zapotrzebowanie na usługi typu MRO (Maintenance, Repair and Overhaul) na rynku europejskim jest rzeczywistą okazją do transformacji przedsiębiorstwa w firmę pracującą na najbardziej zaawansowanych platformach technologicznych zarówno w kraju jak i za granicą.


Podpisana umowa otwiera firmie WZL Nr 2 S.A. drzwi do pogłębienia wiedzy oraz uzyskania szerszegodoświadczenia, w zakresie obsługi samolotów z rodziny F-16, które znajdują się zarówno na wyposażeniu USAFE jak i na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP.


Zakłady WZL Nr 2 od ponad dekady rozwijają swoje możliwości dotyczące samolotów F-16. Spółka posiada kompetencje m.in. w zakresie remontów typu D-level dla komponentów podwozia, pneumohydraulicznych i elektrycznych (lokalizacja: Bydgoszcz) oraz remontów modułów silników F 100-PW-229 (lokalizacja: Warszawa). W ramach zobowiązań offsetowych, związanych z zakupem F 16C/D Jastrząb, zbudowano halę do zdejmowania powłok lakierniczych metodą PMB. W kwietniu 2021 roku zakończono pierwszą obsługę 400FH Phase Inspection samolotu wielozadaniowego Sił Powietrznych RP F-16C Block 52+ Advanced z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny. Jednocześnie Spółka dostosowała w roku 2006 swoją hamownię (lokalizacja: Warszawa) do wykonywania prób silników F-100-PW-229 dla F-16C/D Jastrząb. Wykonano próby dla wszystkich siników wykorzystywanych przez Siły Zbrojne RP.

***

Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A. są liderem branży lotniczej w Polsce. Mają bogate doświadczenie w remontach i obsłudze bojowych samolotów myśliwsko-bombowych oraz myśliwskich o znacznym stopniu skomplikowania. Jako jedyne w kraju prowadzą serwisowanie samolotów F-16 i C-130 Herkules oraz remont i modernizację samolotów MiG-29 i Su-22.

WZL Nr 2 S.A. używają najnowszych rozwiązań do projektowania i budowania części lotniczych, sprzętu i elementów niezbędnych do wykonywania zaawansowanych technologicznie usług. Współpracują z największymi koncernami lotniczymi na świecie. Zakłady WZL Nr 2 od paru lat rozwijają także Centrum Kompetencyjnego Bezzałogowych Statków Powietrznych dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej.Tekst i fot.: Stanisław Gazda


#InfoProstoDlaWas

47 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page
https://webep1.com/go/f8789f3d02