top of page

Wkrótce na scenie Teatru Polskiego: „ Stella Walsh. Najszybsza osoba świata” [ZDJĘCIA]


3 marca na Małej Scenie Teatru Polskiego premiera sztuki Anny Mazurek „Stella Walsh. Najszybsza osoba świata”, w reżyserii Jana Jelińskiego.Twórcy spektaklu tworzą biograficzną fikcję o postaci Stelli Walsh ( właść. Stanisławie Walasiewiczównie), wychodząc od tego czego o niej nie wiemy, co pozostaje tematem domysłów i spekulacji.


Stella Walsh przychodzi na świat w 1911 roku w Wierzchowni. Rok później razem z matką emigruje do Stanów Zjednoczonych. Już jako nastolatka odnosi sukcesy w zawodach sprinterskich. W 1932 roku zdobywa złoto na olimpiadzie w Los Angeles na dystansie 100 metrów, a w 1936 roku srebro na olimpiadzie w Berlinie. Po zakończeniu karier zajmuje się trenowaniem młodzieży.


Z czym mierzyła się Stella? Jakie znaczenie dla jej decyzji o utrzymaniu w tajemnicy swojej interpłciowości miało dorastanie w konserwatywnym, katolickim domu? Czy eksplorowała swoją nienormatywną tożsamość płciową i seksualną?


4 grudnia 1980 roku w trakcie napadu Stella Walsh zostaje śmiertelnie postrzelona przez jednego z napastników. Przprowadzona sekcja zwłok wykazuje, że Stella była osobą interpłciową. Wyniki sekcji zwłok wywołują transfobiczne śledztwo, którego stawkę stanowią zdobyte medale i ustanowione rekordy. Stelli zarzuca się świadome oszustwo i zajmowanie miejsca „prawdziwym” kobietom. Media obiega nagłówek: „Stella was fella” („Stella była chłopakiem”).


Głównym tematem opowieści twórcy czynią doświadczenie dyskryminacji osoby interpłciowej. Dyskryminacji, która zaczyna się być może już w domu rodzinnym, w gronie najbliższych osób.


Spektakl jest zaproszeniem do snucia empatycznej fantazji sojuszników osób interpłciowych. Historia Stelli, opowiadana z takiej perspektywy, staje się gestem sprzeciwu wobec medialnego śledztwa, którego padła ofiarą…


Występują: Zhenia Doliak, Katarzyna Pawłowska/Emilia Piech, Jerzy Pożarowski, Michał Surówka, Małgorzata Witkowska.


Premiera: 3 marca godzina 19.00. Spektakl przedpremierowy: 2 marca godzina 19.00. Terminy popremierowych spektakli: 4 marca godzina 19.00 i 5 marca godzina 18.00. Ceny biletów: premiera 75 zł, pozostałe spektakle – normalny 60 zł, ulgowy 35 zł.


Tekst i zdjęcia: Stanisław Gazda
#InfoProstoDlaWas

71 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page
https://webep1.com/go/f8789f3d02