top of page

Wkrótce miasto „włączy” oszczędzanie energii…


Zgodnie z rządową ustawą Miasto Bydgoszcz zmuszone jest wprowadzić oszczędności w zużyciu energii elektrycznej. Działania te częściowo też zrekompensują zwiększenie kosztów utrzymania Miasta związanych z wysokimi cenami za prąd. Rozpoczęto już pierwsze działania zmierzające do ograniczenia zużycia energii przy oświetleniu bydgoskich ulic, placów i budynków.


Bydgoszcz, zgodnie z ustawą przyjętą przez Polski Rząd, musi podjąć działania związane ze zmniejszeniem całkowitego zużycia energii elektrycznej o 10 procent.


W Bydgoszczy w związku z realizacją Ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku, zdecydowano się na działania związane przede wszystkim z: - ograniczeniem oświetlenia ulic (bez ograniczeń w rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych) - wyłączeniem iluminacji obiektów architektonicznych, budynków posiadających iluminacje, pomników, drzew - zmniejszeniem iluminacji świątecznej - ograniczeniem ogrzewania w tramwajach - ograniczeniem oświetlenia obiektów sportowych (boiska, orliki, place zabaw) - obniżeniem temperatury wewnątrz oraz ciepłej wody użytkowej w miejskich obiektach użyteczności publicznej, budynkach Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz innych jednostek podległych.


Dziś prawie połowa lamp oświetlenia ulicznego w Bydgoszczy należy do Spółki Enea Oświetlenie. Pozostałą część, czyli majątek Miasta, obsługuje ZDMiKP. W oświetleniu stanowiącym własność Miasta, rozpoczęto wdrażanie ograniczenia zużycia energii na kilku tysiącach lamp zlokalizowanych przy bydgoskich ulicach: - lampy LED będą świecić z 50% mniejsza mocą w godzinach nocnych (od 22.00 - 5.00 rano), ograniczy się również ich moc w godzinach popołudniowych - w trakcie przygotowania jest wyłączenie podświetlenie obiektów sakralnych, budynków użyteczności publicznej, pomników i fontann. - w zakresie starego oświetlenia ulicznego (bez źródła typu LED) planuje się wyłączenie co 3 lampy oświetlającej bydgoskie ulice i chodniki, a w lapach posiadających kilka opraw na jednym słupie wyłączenie 50% z nich . Nie będzie się wyłączać lamp w bezpośredniej bliskości przejść dla pieszych oraz skrzyżowań. Aby mieszkańcy wiedzieli które lampy są wyłączone celowo, zostaną one specjalnie oznakowane. Pozwoli to na uniknięcie nieuzasadnionych zgłoszeń ze strony mieszkańców o ewentualnych awariach oświetlenia. Lampy z metalowymi słupami będą posiadały specjalną naklejkę z napisem „oprawa wyłączona", a słupy betonowe będą oznakowane żółtym pasem wymalowanym farbą.


Działania oszczędnościowe będą prowadzone w grudniu oraz na początku 2023 roku. Od stycznia przyszłego roku Miasto chciałoby aby program oszczędnościowy został też wdrożony na lampach należących do zewnętrznego operatora - Spółki Enea Operator, z którym obecnie w tej sprawie prowadzi się rozmowy.


Miasto w ubiegłym roku za energię zapłaciło 33,4 mln zł. W przyszłym roku, tj. już po wprowadzeniu oszczędności Bydgoszcz wyda na ten cel aż dwa razy więcej (ponad 70 mln zł).


(gaz)


Fot. ZDMiKP


#InfoProstoDlaWas

74 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page