top of page

Wigilia, otwarcie nabrzeża… Będzie się działo w Starym Fordonie ! [ZDJĘCIA]


Zakończyła się budowa nabrzeża w Starym Fordonie. Inwestycja jest jednym z elementów kompleksowej rewitalizacji tej części Bydgoszczy. Zaawansowane prace prowadzone są również przy przebudowie ulic i zagospodarowaniu terenów rekreacyjnych.Umocnione nabrzeże jest zlokalizowane na przedłużeniu ul. A. Frycza-Modrzewskiego. Ma pełnić kilka funkcji. Podstawowa to wzmocnienie potencjału Starego Fordonu, który znów zwraca się ku Wiśle. Będzie to miejsce wypoczynku, rekreacji oraz doskonały punkt widokowy na Wisłę. Wyposażono je między innymi w ławki i siedziska połączone z donicami dla ozdobnych traw. Pochylnia pozwala również na wodowanie jednostek pływających.

Nabrzeże umożliwi poza tym cumowania oraz korzystania z transportu wodnego. Umocnione nabrzeże pełni dodatkowo funkcję ochronną (ostrogi) i wzmacnia drogę dojazdową do planowanego w przyszłości portu. Dlatego do budowy niezbędne były trwałe materiały oraz osadzenie konstrukcji na żelbetowych palach.


Konstrukcja została oświetlona i wyposażona w kanalizację deszczową. Nabrzeże wyposażono w stylowe kosze na śmieci oraz stojaki na rowery. Po zmroku przestrzenny napis „FORDON” będzie podświetlany. Obiekt został wyposażony w kamery obrotowe, które zostały połączone z monitoringiem miejskim. Wykonano też punkty ratownictwa wodnego. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dla których zostały wykonane pochylnie umożliwiające dotarcie na każdy poziom tarasów nabrzeża.


Zakres inwestycji na konferencji podsumowującej aktualne zaawansowanie procesu rewitalizacji Starego Fordonu przedstawiał zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz. – Fordon jest już prawie pół wieku częścią Bydgoszczy. Oddawanie do użytku kolejnych obiektów wzmacniających jego potencjał to powód do dumy dla wszystkich. Szczególnie, gdy inwestycje poprzedzały długie przygotowania, konsultacje, uzgodnienia oraz spotkania i rozmowy z mieszkańcami. Dzięki nim wiemy, że realizujemy zadania oczekiwane, w najlepszych parametrach. Nabrzeże stwarza szereg nowych możliwości i będzie przez dekady wspierało rozwój tej części miasta. To tylko jeden z elementów kompleksowej rewitalizacji, która wciąż trwa. Za nami już udana rewitalizacja Rynku, ul. Bydgoskiej i miejskich kamienic. Wpływ tych inwestycji na otoczenie już można dostrzec. Wznoszone są nowe budynki mieszkalne z widokiem na rzekę, coraz więcej osób interesuje się przeszłością dawnego miasteczka, powstają punkty z gastronomią, coraz więcej właścicieli budynków odnawia elewacje przy przebudowanych ulicach. To ważna miarą sukcesu rewitalizacji, ponieważ miasto zarządza tylko niewielką przestrzenią w skali całego Starego Fordonu. Dlatego chciałbym szczególnie docenić zarówno społeczników, którzy wielkim zaangażowaniem organizują szereg wydarzeń i imprez, jak i przedsiębiorców, którzy dostrzegają potencjał tego miejsca i inwestują tu swoje pieniądze.


Budowa nabrzeża kosztowała ponad 8 mln zł. Zrealizowano jej wykorzystując przede wszystkim pozyskane przez miasto środki unijne na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Nabrzeże zostanie otwarte z udziałem prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego w sobotę (10 grudnia), Będzie to jeden z elementów „Starofordońskiej Wigilii pod gołym niebem” organizowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu.

Odbędzie się ona na Rynku w Starym Fordonie 10.grudnia, w najbliższą sobotę i połączona będzie z bardzo ważnym wydarzeniu dla Bydgoszczy w Fordonie, czyli oficjalnym otwarciem zrewitalizowanego nabrzeża.


Wszystko zaczynie się już od g.10.00 Starofordońskim Jarmarkiem. Od godziny 12.00 będzie miało miejsce wspólne strojenie choinki w towarzystwie św. Mikołaja. Dla wszystkich dzieci przewidziano poczęstunek gorącym kakao i słodką niespodzianką. Na scenie odbędą się występy przedszkoli i szkół w klimacie wigilijnym. Muzyka świąteczna będzie towarzyszyła przez całe spotkanie.


O 15.30 rozpocznie się wspólna Wigilia. Będą pierogi, barszcz i ryby. Zgodnie z polską tradycją.


O godzinie 16.00 biesiadujących odwiedzi Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski, który rozpocznie oficjalne otwarcie nabrzeża nad Wisłą w bydgoskim Fordonie. Po raz pierwszy rozbłyśnie podświetlony napis Fordon. Będzie można przespacerować się nowym bydgoskim nabrzeżem nad Wisłą.


Rynek będzie rozbrzmiewał muzyką aż do godziny 18.00. Szczegółowy harmonogram na plakacie pod tekstem.


W Starym Fordonie trwa jeszcze przebudowa uliczek i urządzenie terenów rekreacyjnych. Większość prac przy ulicach została już zrealizowana. W przyszłym roku kontynuowane będą przede wszystkim.


Nabrzeże w liczbach:


· 69 żelbetowych pali stanowiących podstawę pod konstrukcję żelbetową nabrzeża

· 8,0 mln złotych pochłonęły prace budowlane

· 5,1 mln unijnego dofinansowania (w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych)

Najważniejsze projekty w ramach rewitalizacji Starego Fordonu:

· Przebudowa ul. Bydgoskiej – 6 mln zł (zakończona)

· Modernizacja 7 miejskich kamienic – 9 mln zł (zakończona)

· Budowa nabrzeża – 8 mln zł (zakończona)

· Przebudowa uliczek i urządzenie terenów rekreacyjnych – 25 mln zł (zakończenie w przyszłym roku)

· Rewitalizacja Rynku – 7 mln zł (zakończona).


Tekst i zdjęcia: Stanisław Gazda


#InfoProstoDlaWas


104 wyświetlenia0 komentarzy
bottom of page