top of page

W Bydgoszczy w rocznicę napaści na Ukrainę...


W piątek, 24 lutego minie rok od zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę. Tego dnia w Bydgoszczy odbędzie się kilka wydarzeń związanych z toczącą się za naszą wschodnią granicą wojną. Będzie okazja do wyrażenia wsparcia i solidarność z uchodźcami w naszym mieście oraz Ukrainkami i Ukraińcami, którzy pozostali w ojczyźnie.


Na Moście Staromiejskim o godz. 11 otwarta zostanie wystawa „Charków 2022. Ślady wojny”. Obejmuje ona kilkadziesiąt fotografii pokazujących Charków przed i w czasie działań wojennych. Ekspozycję będzie można oglądać do 31 marca br. Autorem zdjęć jest fotograf i grafik Wasilij Gołosny, który od lutego 2022 dokumentuje zniszczenia miasta i zbrodnie armii rosyjskiej. Wystawa przygotowana została we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu.


Z okazji 1. rocznicy zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę, Teatr Polski w Bydgoszczy organizuje protest bydgoskiego środowiska artystycznego przeciwko łamaniu fundamentalnych praw człowieka organizując wydarzenie pn. „Wojna trwa”, które w piątek (godz. 19) odbędzie się w auli VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. J. Śniadeckich w Bydgoszczy (ul. Staszica). Punktem centralnym będzie poruszający pokaz szkicu scenicznego “Ja, wojna i plastikowy granat” w reżyserii Magdy Szpecht, do którego tekst napisała pochodząca z Kijowa dramatopisarka Nina Zakhozhenko. Po jego zakończeniu odbędzie się debata podejmująca problematykę dotyczącą postaw i strategii artystycznych wobec wojny. Wydarzeniu towarzyszyć będzie finał aukcji charytatywnej, której organizatorem jest Sopocki Dom Aukcyjny oraz Bydgoskie Centrum Sztuki. Cały dochód z aukcji przeznaczony zostanie na wsparcie działalności kijowskiej piekarni „Good bread” zaopatrującej w chleb i podstawową żywność walczących na froncie po stronie ukraińskiej: żołnierzy i żołnierki, a także osoby dotknięte skutkami wojny.

Również w piątek (godz. 17) w Młynach Rothera odbędzie wydarzenie „Bydgoszcz solidarna z Ukrainą” – wystąpią ukraińscy artyści, otwarta zostanie wystawa „Oczy wojny”. Będzie można porozmawiać z wolontariuszami działającymi na obszarach, gdzie toczą się działania wojenne. Na zaproszenie organizatorów, Fundacji Chcepomagam i Kujawsko-Pomorskiego Domu Ukraińskiego do Bydgoszczy przyjadą Wdowy po żołnierzach, którzy zginęli na froncie.

W piątek (24. lutego) zapalony zostanie znicz przy Pomniku Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej, zaś z balkonu Ratusza wywieszona flaga Ukrainy.


(gaz)


#InfoProstoDlaWas

55 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page
https://webep1.com/go/f8789f3d02