top of page

Viva akcja dla zwierząt na Mostowej w Światowym Dniu Mleka Roślinnego22 sierpnia przypada Światowy Dzień Mleka Roślinnego, podczas którego kieruje się uwagę na roślinne alternatywy dla mleka pochodzenia zwierzęcego. Z tej okazji Viva Akcja dla zwierząt Bydgoszcz zaprasza na akcję „Jak mleko, to tylko roślinne!" wraz z degustacją, która odbędzie się 22 sierpnia o godz. 17:30 w Bydgoszczy przy ul. Mostowej. Na stoisku będzie można porozmawiać o roślinnych alternatywach nabiału oraz spróbować roślinnego mleka czy ciasta.Powodów dla wyboru roślinnego nabiału jest wiele. Po pierwsze dla zdrowia. Badania konsekwentnie pokazują, że pełnowartościowa dieta roślinna – w tym mleko roślinne – są dobre dla ludzkiego zdrowia. Roślinny sposób odżywiania może pomóc w zapobieganiu nadciśnieniu, otyłości, cukrzycy, chorobom serca i niektórym rodzajom nowotworów. Krowie mleko nie jest potrzebne dla zdrowia. Wręcz przeciwnie! Liczne badania potwierdzają, że spożycie mleka pochodzenia zwierzęcego może mieć fatalny wpływ na nasz organizm. Druga motywacja to środowisko. Przemysłowy chów zwierząt jest jednym z głównych motorów zmian klimatycznych. Przejście z mleka krowiego na mleko roślinne to jeden ze sposobów, dzięki którym można znacznie zmniejszyć swój negatywny wpływ na planetę.


Kolejny powód to zwierzęta. Przemysł mleczarski ogromnie eksploatuje krowy. Wiele osób nadal nie wie, że krowa podobnie jak inne ssaki wytwarza mleko dla swojego potomstwa. Nie daje mleka sama z siebie. Przykrą prawdą jest także to, że po latach eksploatacji, krowy mleczne kończą w rzeźni. Możemy świadomie decydować jaki przemysł wspieramy swoimi wyborami, a którego nie. Wybór roślinnych zamienników jest duży. Ponadto domowe mleko owsiane przyjazne dla planety i niewiążące się z okrucieństwem wobec zwierząt można przygotować w 10 minut. To naprawdę niewielki wysiłek, a ma ogromne znaczenie - mówi Karolina Czechowska, koordynatorka kampanii Zostań Wege.


Człowiek nie potrzebuje spożywać produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym produktów mlecznych. Sposób ich pozyskiwania jest wysoce nieetyczny, stąd odczuwamy wysoką potrzebę informowania konsumentów o możliwości wyboru alternatyw jakimi są napoje roślinne i inne alternatywy nabiału. Życie krów mlecznych nie jest sielanką, często możemy ich życie porównywać do wysiłku związanego z przebiegnięciem maratonu, tyle że trwa on całe życie do momentu, aż zwierzę przestanie być odpowiednio wydajne, stanie się bezpłodne lub zachoruje, wtedy trafi na ubój - mówi Dawid Rakoczy, koordynator kampanii Białe Kłamstwa.


Fundacja Viva! prowadzi akcję Zostań Wege na 30 dni, która ma na celu pokazanie, że zbilansowana dieta roślinna nie jest trudna, a za to różnorodna i smaczna. To co ląduje na naszym talerzu ma znaczenie nie tylko dla zwierząt, naszego zdrowia, ale także dla przyszłości planety. Dołączając do darmowego programu można korzystać z bazy sprawdzonych, roślinnych przepisów i merytorycznej wiedzy na temat odżywiania. Program dostępny jest także w bezpłatnej aplikacji na IOS i Android.


Stanisław Gazda

4 wyświetlenia0 komentarzy
bottom of page