top of page

Umowy na nowe tężnie podpisane. Będą w Myślęcinku i w Starym Fordonie


Miasto podpisało umowy z wykonawcami dwóch nowych tężni w Myślęcinku oraz w Starym Fordonie. Inwestycje do realizacji wybrali mieszkańcy w głosowaniu na Bydgoski Budżet Obywatelski.

Obie inwestycje wybrane zostały przez mieszkańców w trakcie głosowania w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Na tężnie w Myślęcinku zagłosowało blisko 3 tys. mieszkańców, a tężnie w Starym Fordonie wsparło ok. 200 osób.


Umowy na budowę tężni zawarta została z firmą Yardo Blue, która w przetargu przedstawiła najkorzystniejsze oferty. Inwestycje pochłoną prawie milion złotych. Prace budowlane zajmą około pół roku. Po odbiorach obiekty zostaną objęte 7-letnią gwarancją.

W Myślęcinku inwestycja powstanie w miejscu starej fontanny na Różopolu. Wokół tężni stanie 20 ławek z siedziskami z drewna sosnowego. Obok pojawią się elementy małej architektury - stojaki rowerowe, kosze na śmieci. Z obu stron tężni zasadzone zostanie łącznie 150 ozdobnych krzewów.

W Starym Fordonie tężnia powstanie przy ul. Targowisko, która z końcem ubiegłego roku zyskała twardą nawierzchnię ażurową. Będzie sąsiadować z wcześniej wybudowanym placem zabaw. Zadanie wpisuje się w szereg innych inwestycji związanych z rewitalizacją tej części Bydgoszczy.

Obecnie w Bydgoszczy funkcjonują trzy mini-tężnie. Obiekty istniejące na Wyżynach (ul. Modrakowa), Osowej Górze (ul. Wielorybia) i Fordonie (ul. Hallera) również powstały dzięki głosom mieszkańców w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Tereny wokół obiektów zostały uporządkowane, pojawiły się elementy małej architektury tj. ławki i stojaki na rowery. Konstrukcje są podświetlane po zmroku. Parametry techniczne tężni to 12 metrów długości i niemal 4 metry wysokości. Konstrukcje zostały wykonane z drewna sosnowego. Po gałązkach tarniny skrapla się solanka. Mini-tężnie solankowe wspomagają nawilżenie śluzówki i mają na celu profilaktykę nieżytu górnych dróg oddechowych. Inhalacje z solanki pozwalają także lepiej znosić stres i niwelować ogólne wyczerpanie. Zgodnie z regulaminem osoby, które mają ostre stany zapaleń dróg oddechowych, chorują na nadczynność tarczycy, mają uczulenie na jod i niskie ciśnienie nie powinny korzystać z zabiegów inhalacyjnych w minitężniach.

Tężnie w liczbach

· Koszt obiektu w Myślęcinku – 517,7 tys. zł

· Koszt tężni w Starym Fordonie – 479,7 tys. zł

· Termin realizacji – 6 miesięcy

· Gwarancja – 7 lat.


Tekst i fot.: Stanisław Gazda


#InfoProstoDlaWas

61 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page