top of page

Szopki w bydgoskich kościołach cz.2 [ZDJĘCIA]

Nieodłącznym elementem okresu świąt Bożego Narodzenia są szopki. Zobaczcie jak wyglądają te z niektórych bydgoskich kościołów.


Historia przygotowywania szopek na Boże Narodzenie sięga czasów św. Franciszka z Asyżu, który w Wigilię 1223 roku w małej włoskiej wiosce Greccio zebrał zwierzęta, swoich braci i mieszkańców z okolic, którzy odegrali postaci Dzieciątka, Maryi, św. Józefa, królów, pasterzy i aniołów. Była to pierwsza żywa szopka!Wieści o żywej szopce rozchodziły się, a idea zyskiwała na popularności, inspirując artystów do tworzenia szopek, które można wystawić w kościołach czy domach. W XVIII wieku w Neapolu powstawały szopki z miniaturowymi figurkami, które majętne rodziny i kościoły wystawiały w dniach poprzedzających Boże Narodzenie.


Tradycja przygotowywania szopek przetrwała do dziś. Od najbardziej wyszukanych szopek z Włoch czy Hiszpanii, niezwykle szczegółowych pod względem architektonicznym, po te z gliny robione przez rdzennych Amerykanów, każdy zestaw opowiada tę samą historię narodzin Jezusa w żłobku, „najlepszą historię, jaką kiedykolwiek opowiedziano”.Jeżeli chcecie podzielić się z nami swoimi zdjęciami szopek - czekamy pod adresem:

obiektywnabydgoszcz@gmail.com


Tekst i fot.: Stanisław Gazda

137 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page