top of page

Strzelce Dolne: Święto Śliwki po raz dwudziesty drugi

Pierwsze edycje imprezy gromadziły po kilkuset gości, ale każdego roku przyjeżdżało ich coraz więcej i teraz odwiedzających można liczyć w tysiącach, bo Strzelce Dolne to prawdziwe zagłębie śliwkowe już od blisko 200 lat !Tradycyjnie pierwszy weekend września (3-4.09.) od godziny 12.00 - w Strzelcach Dolnych stoi pod znakiem regionalnych smaków. Święto Śliwki organizuje od lat Stowarzyszenie „Strzelecka Dolina”, działające na rzecz promocji lokalnych produktów wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich. Inicjatywę wspiera także gmina. Tegoroczne Święto Śliwki - dwudniowa impreza na świeżym powietrzu odbywa się już po raz dwudziesty drugi.


Wszystko zaczęło się od pomysłu Jana Iwanowskiego, który błyskawicznie podchwyciły gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Strzelcach Dolnych i od 2001 roku na oczach setek turystów na wielkiej łące nad Wisłą smażą w kuprowych kotłach śliwki, pakują w słoiczki i naklejają firmowe etykiety. Pierwsze edycje gromadziły po kilkuset gości, każdego roku przyjeżdżało ich coraz więcej i teraz odwiedzających można liczyć w dziesiątkach tysięcy.

Strzelce Dolne to prawdziwe zagłębie śliwkowe już od około 200 lat.


Niepowtarzalny smak powideł to zasługa rosnącej w klimacie Doliny Dolnej Wisły „śliwki węgierki”, przetwarzanej przez gospodynie na najróżniejsze sposoby. Powidła nie są ani za słodkie, ani za kwaśne, choć cukru w nich niewiele. Żadnych konserwantów – tylko sama natura. Strzeleckie wyroby, z tymi powszechnie dostępnymi w sklepach, wygrywają więc tradycją, smakiem i brakiem chemicznych dodatków. Nic dziwnego, że zachwycili się nimi także ministerialni urzędnicy. Powidła strzeleckie lat znajdują się na liście produktów tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa.


Święto Śliwki, to nie tylko okazją do zakupu wytwarzanych w Dolinie Dolnej Wisły przetworów śliwkowych, ale także do uczestnictwa w pokazach smażenia powideł w miedzianych kotłach. Nie brakuje i innych atrakcji: sprzedaż lokalnych i regionalnych produktów oraz tradycyjnych potraw, loty helikopterem, rejsy statkiem po Wiśle, dla wszystkich spragnionych wrażeń - jazda quadami po specjalnie przygotowanym torze, strefa zabaw dla dzieci, a także występy zespołów ludowych, czytanie narodowe, w tym roku "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.


Z pętli Tatrzańskie do Strzelec kursować będą dwa autobusy linii międzygminnych nr 95 i 97.


Tekst i fot. Stanisław Gazda

267 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page