top of page

Premiera FAUSTA na rozpoczęcie Bydgoskiego Festiwalu Operowego [ZDJĘCIA]


Zespoły artystyczne i techniczne Opery Nova dokonały ostatnich poprawek scenicznych i korekt muzycznych podczas trwających do nocy prób. My uczestniczyliśmy w tej generalnej...Premiera „Fausta” w reżyserii Pawła Szkotaka, pod muzycznym kierownictwem Piotra Wajraka, na którą Opera Nova zaprasza w najbliższą sobotę, 8 października przedstawia bohaterów w okresie I wojny światowej. Imponująca scenografia Mariusza Napierały sugeruje industrialne przestrzenie, nad którymi zawisły bomby, kostiumy Martyny Kander pięknie charakteryzują postaci. Uczuć i emocji zapisanych w muzyce Gounoda będzie wiele nie tylko w warstwie wokalnej, lecz wyrażone zostaną także ruchem scenicznym i choreografią, które dla solistów, chóru i baletu stworzyła Iwona Runowska.


Jak odczytać postać Fausta? Nie ma on odwagi zmierzyć się z wielką próbą, jaką dla każdego człowieka jest starość. Pragnienie wiecznej młodości, ucieczka od trudnej rzeczywistości w krótkotrwałe uczucie, drugi człowiek, który nie może zapewnić trwałego szczęścia : czy nie są to znane wszystkim dramaty? Historia bohaterów zawarta w literackim arcydziele niemieckiego romantyzmu jakim jest „Faust” Goethego, którego pierwsza część posłużyła za kanwę libretta opery Gounoda, jest głęboko poruszająca.


Może szczególnie dziś, gdy zło przybiera tak niejednoznaczną postać, gdy tak łatwo na nie obojętniejemy? Spektakl w reżyserii Pawła Szkotaka na obojętność nie pozwoli. Jak mówi reżyser w wywiadzie zamieszczonym w programie przedstawienia: Sądzę, że w czasie konfliktów zbrojnych ludzie postawieni często w sytuacjach granicznych podejmują bardziej dramatyczne, niekiedy wręcz tragiczne wybory, niepewni swej przyszłości.(…) ważnym zagadnieniem jest też poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o źródło zła: czy jest ono obiektywne, istniejące na zewnątrz, czy też jest emanacją części Fausta?


Sobotnia premiera inaugurująca XXVIII Bydgoski Festiwal Operowy rozpocznie się o godz.19., zaś niedzielne przedstawienie „Fausta” o godz.18.


Tekst i zdjęcia: Stanisław Gazda
52 wyświetlenia0 komentarzy