top of page

Pomoc dla kobiet w trudnej sytuacji - ruszył Project Shoebox7 edycji, ok. 30 000 zebranych produktów kosmetycznych i prawie 4000 obdarowanych. Tak najkrócej można podsumować Project Shoebox. Inicjatywa polega na wspieraniu kobiet, będących w trudnej sytuacji życiowej. Każdego roku w Międzynarodowy Dzień Kobiet otrzymują paczki z artykułami higienicznymi i kosmetykami. Otwarte zbiórka artykułów prowadzona jest m.in. w Bydgoszczy do 27 lutego br.W tym roku potrzebujących jest niemal 2000. Uchodźczynie, mieszkanki schronisk dla bezdomnych i ośrodków dla ofiar przemocy, samotne i nastoletnie matki czy ofiary ubóstwa to tylko niektóre z podopiecznych niemal 30 organizacji i stowarzyszeń, z którymi współpracuje Project Shoebox. Trafia do nich przede wszystkim pomoc materialna: podstawowe środki higieny menstruacyjnej, mydła, szampony, pasty i szczotki do zębów, uzupełnione przez prezenty w postaci kremów, perfum czy drobnej biżuterii. Artykuły zbierane są w publicznych zbiórkach. W Bydgoszczy jest to od wielu lat Muzeum Mydła i Historii Brudu, mieszczące się przy ul. Długiej 13/17. Można też wesprzeć akcję zdalnie poprzez przelew na portalu zrzutka.pl. Całość potrwa do poniedziałku, 27 lutego 2023.


- Pomysł zainspirowała podobna inicjatywa z Wielkiej Brytanii - zbiórka nowych, nieużywanych kosmetyków, które często stoją na półce jako nietrafione prezenty czy nieprzemyślane zakupy. Można je przekazać tym, którym się przydadzą - mówią Magdalena Owsiana, Alicja Marcinek i Agata Frydrychowicz, członkinie Komitetu Społecznego Shoebox, organizatorki akcji - Okazało się, że polskie schroniska i ośrodki również mierzą się z brakiem budżetu na podstawowe artykuły. Do takich miejsc trafiają osoby w kryzysie, które tracą wszystkie swoje rzeczy lub nie mają środków na zakup nowych. A przecież produkty do mycia i higieny zapewniają minimum poczucia godności.


Jak pokazują badania, kryzysowe sytuacje dotykają kobiet w szczególny sposób. Zgodnie z danymi GUS o sytuacji ekonomicznej mieszkańców Polski, w 2021 ponad 40% osób znajdowało się w sferze niedostatku, pozwalającym na minimum zapewnienia godnego życia. W rodzinach, dotkniętych trudną sytuacją materialną, to najczęściej kobiety zarządzają domowym budżetem Ma to bezpośrednie przełożenie na ograniczenie wydatków na ich osobiste potrzeby. Idąc dalej: ponad 89% uchodźców, przybyłych z Ukrainy to kobiety, które mierzą się z trudną sytuacją, także ekonomiczną. Obraz uzupełniają dodatkowo dane Policji: w 2022 roku aż 72% wszystkich osób, co do których istnieje podejrzenie o bycie ofiarami przemocy domowej, stanowiły panie. W obliczu takich danych pomoc Projektu Shoebox nabiera szczególnego znaczenia. Także dlatego, że obok wsparcia materialnego przekazuje nadzieję oraz podnosi samoocenę.


O wpływie Projektu na kobiety głośno mówią przedstawiciele wspieranych organizacji. Akcja jest naprawdę wyjątkowa na tle działań na rzecz kobiet – zauważa Katarzyna Chlewińska, zastępczyni dyrektora poznańskiego Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej - Pozwala im poczuć się normalnie: jak inne kobiety, które nie doświadczają tak dużych trudności. Shoebox dostarcza poczucia bycia obdarowanym i chwili wytchnienia od codziennych wyzwań. Tej opinii wtóruje Klaudia Gola-Kałasznikow ze Schroniska dla Bezdomnych Kobiet MONAR-MARKOT: - Dzięki akcji Shoebox każda z naszych mieszkanek może poczuć się wyjątkowo. To prezent, który sprawia dużo radości i wzruszeń, zwłaszcza, że nasze podopieczne często nie mogą pozwolić sobie na zakup takich produktów. Dzięki akcji, Dzień Kobiet wypełnia się wdzięcznością.


Żeby dołączyć do Shoeboxa wystarczy przynieść lub przysłać kosmetyki do miejsc zbiórki. W Bydgoszczy kosmetyki zbiera Muzeum Mydła i Historii Brudu, mieszczące się przy ul. Długiej 13/17. Zbierane są nowe kosmetyki o ważnym terminie przydatności: mydła, żele pod prysznic, pasty i szczoteczki do zębów, podpaski, dezodoranty, kremy, szampony, balsamy, kosmetyki kolorowe itd. Dodatkowo do zakupu najważniejszych artykułów posłużą środki, zebrane na zrzutka pl.


(gaz)


Fot.: Materiały organizatora.


#InfoProstoDlaWas

56 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page
https://webep1.com/go/f8789f3d02