top of page

Placówki mogą się zgłaszać do wykonywania szczepień przeciw grypie


Do Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ mogą się już zgłaszać placówki medyczne i apteki, które chcą szczepić przeciwko grypie. Wnioski można składać elektronicznie do 30 września 2022 r. Za podanie szczepionki zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia - za każde podanie 21,83 zł.Placówki medyczne i apteki ogólnodostępne muszą spełnić określone warunki. Chodzi między innymi o:

  • personel, który może kwalifikować i wykonać szczepienie,

  • posiadanie odpowiedniego pomieszczenia, gdzie szczepienie będzie miało miejsce.

Niezbędnym elementem do prowadzenia szczepień przeciwko grypie jest też dostęp do Systemu P1 prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia, ponieważ informacja o zaszczepieniu pacjenta jest odnotowywana w elektronicznej Karcie Szczepień i widoczna w Internetowym Koncie Pacjenta.

Personel :

Osobom uprawnioną do kwalifikacji osoby dorosłej (ukończone lat osiemnaście) do szczepienia przeciw grypie jest lekarz, felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny oraz farmaceuta.

WAŻNE: Do dokonania kwalifikacji do szczepienia przeciw grypie w przypadku dzieci i młodzieży do lat 18 uprawniony jest wyłącznie lekarz.

Warunki lokalowe

W punkcie szczepień powinny się znajdować między innymi wyodrębnione stanowiska:

a) punkt badań,

b) stanowisko szczepień,

c) poczekalnia/ miejsce do oczekiwania dla osób przed i po szczepieniu, oraz odpowiednie wyposażenie.

Szczegółowy opis warunków na stronie NFZ - https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/szczepienia-przeciwko-grypie-ruszyly-nabory,8253.html

Dla kogo szczepionka?

Bezpłatną szczepionkę przeciw grypie otrzymają osoby powyżej 75 r. życia i kobiety w ciąży. Refundacja w wysokości 50 proc. należy się m.in. osobom z obniżoną odpornością oraz pacjentom powyżej 60 roku życia. Dla pozostałych preparat jest pełnopłatny. Szczegółowe informacje (link poniżej)

https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/komu-przysluguje-bezplatna-lub-refundowana-szczepionka-przeciw-grypie/.


(gaz)

5 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page