Placówki mogą się zgłaszać do wykonywania szczepień przeciw grypie
Do Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ mogą się już zgłaszać placówki medyczne i apteki, które chcą szczepić przeciwko grypie. Wnioski można składać elektronicznie do 30 września 2022 r. Za podanie szczepionki zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia - za każde podanie 21,83 zł.

Placówki medyczne i apteki ogólnodostępne muszą spełnić określone warunki. Chodzi między innymi o:
personel, który może kwalifikować i wykonać szczepienie,
posiadanie odpowiedniego pomieszczenia, gdzie szczepienie będzie miało miejsce.
Niezbędnym elementem do prowadzenia szczepień przeciwko grypie jest też dostęp do Systemu P1 prowadzonego przez Centrum e-Zdrowia, ponieważ informacja o zaszczepieniu pacjenta jest odnotowywana w elektronicznej Karcie Szczepień i widoczna w Internetowym Koncie Pacjenta.
Personel :
Osobom uprawnioną do kwalifikacji osoby dorosłej (ukończone lat osiemnaście) do szczepienia przeciw grypie jest lekarz, felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny oraz farmaceuta.
WAŻNE: Do dokonania kwalifikacji do szczepienia przeciw grypie w przypadku dzieci i młodzieży do lat 18 uprawniony jest wyłącznie lekarz.
Warunki lokalowe
W punkcie szczepień powinny się znajdować między innymi wyodrębnione stanowiska:
a) punkt badań,
b) stanowisko szczepień,
c) poczekalnia/ miejsce do oczekiwania dla osób przed i po szczepieniu, oraz odpowiednie wyposażenie.
Szczegółowy opis warunków na stronie NFZ - https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/szczepienia-przeciwko-grypie-ruszyly-nabory,8253.html
Dla kogo szczepionka?
Bezpłatną szczepionkę przeciw grypie otrzymają osoby powyżej 75 r. życia i kobiety w ciąży. Refundacja w wysokości 50 proc. należy się m.in. osobom z obniżoną odpornością oraz pacjentom powyżej 60 roku życia. Dla pozostałych preparat jest pełnopłatny. Szczegółowe informacje (link poniżej)
(gaz)