top of page

Oszuści cały czas aktywni. Bydgoszczanka pozbyła się drogiej biżuterii ...


W ostatnich dniach kolejne osoby padły ofiarami oszustów. Sprawcy podszywają się pod maklerów giełdowych zachęcających do inwestowania w kryptowaluty, pracowników poczty, którzy rzekomo muszą zweryfikować błędny adres do korespondencji czy policjantów, którzy prowadzą akcję przeciwko oszustom. Bądźmy czujni i nie przekazujmy żadnych pieniędzy nieznanym osobom, również tym podającym się za przedstawicieli różnych instytucji, nie podawajmy też swoich danych osobowych i innych, które posłużą w konsekwencji do dokonania oszustw.Wczoraj (20.02.2023) do bydgoszczanki zadzwoniła kobieta podająca się za pracownika poczty i poinformowała o kierowanej do niej korespondencji. Następnie na ten sam numer zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta i opowiedział o prowadzonej akcji w celu złapania przestępców. W konsekwencji nakłonił pokrzywdzoną do przekazania przez nią złotej biżuterii o wartości 20 tysięcy złotych, którą 76-latka spakowała do reklamówki i pozostawiła na furtce posesji, by ją odebrał rzekomy policjant.


Sposoby działania oszustów są różnorodne i tylko ogromna czujność może uchronić seniorów przed oszustwami. Niestety zatracił ją również mieszkaniec naszego miasta, który chciał zainwestować pieniądze w kryptowaluty. Przez dłuższy czas sprawcy podający się za maklerów giełdowych, którzy nawiązali z nim kontakt, weszli w posiadanie jego danych osobowych i bankowych do logowania. W ten sposób doprowadzili do utraty przez 65-latka 34 tysięcy złotych. Sprawcy uwierzytelniali swoje „działania inwestycyjne" podsyłając fałszywe zaświadczenia o przelewach w dolarach amerykańskich w celu inwestowania kryptowaluty na giełdzie.


Uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach, poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą specjalnego oprogramowania, to dziś częste sposoby działania oszustów. Niejednokrotnie pokrzywdzeni nie podejrzewając złych intencji swoich rozmówców sami je przekazują, ufając, że po drugiej stronie jest faktycznie osoba, która jest tym za kogo się podaje: maklerem giełdowym, policjantem, pracownikiem poczty czy innej instytucji.


Pamiętajmy, że POLICJANCI nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy czy wartościowych rzeczy. Tego rodzaju sytuacje są dowodem na to, że mamy do czynienia z oszustami. Niestety dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana, bardzo często wcześniej przekazując oszustom oszczędności swojego życia, a nawet zaciągając kredyty.


Oszustwa „na policjanta" to oszustwa, w których ofiarami są przeważnie osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, kolegę, przyjaciela, a ostatnio najczęściej policjanta. W tym ostatnim przypadku informują najczęściej, że prowadzą akcję przeciwko przestępcom, którzy okradają ludzi z oszczędności ich życia. Do tego prowadzą rozmowę w taki sposób, że osoba pokrzywdzona jest przekonana, że rozmawia z prawdziwym policjantem.


(gaz)


#InfoProstoDlaWas

106 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page
https://webep1.com/go/f8789f3d02