top of page

Niezwykła wystawa plenerowa „Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeniMuzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Młyny Rothera zapraszają w dniach: 19 sierpnia - 11 września na niezwykłą wystawę plenerową…Murale o tematyce żydowskiej, które prezentuje wystawa „Pełno ich nigdzie…”, są próbą wypełnienia pustego miejsca po nieobecnych w polskim krajobrazie Żydach – przypomnienia o ich wielowiekowej obecności, a zarazem nowoczesną formą ekspresji artystycznej w przestrzeni publicznej. Z kilkunastu sekcji tematycznych wystawy odbiorcy dowiedzą się m.in. o wkładzie polskich Żydów w rodzimą kulturę i gospodarkę, życiu żydowskim w Polsce na przestrzeni wieków, a także polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Na wystawie poruszane są także trudne rozdziały w polsko-żydowskiej historii, m.in. Zagłada oraz zapoczątkowana przez władze komunistyczne kampania antysemicka w Marcu 1968 roku. Wystawa przybliża więc polsko-żydowską historię, a zarazem sposoby przywracania pamięci o niej przez miejskich aktywistów, artystów i lokalne stowarzyszenia. Mówi odbiorcy coś ciekawego zarówno o historii Polski, jak i o Polsce współczesnej. Dzięki atrakcyjnej wizualnie formie jest ciekawym narzędziem edukacji o historii Polski i polskich Żydów. „Pełno ich nigdzie…” wpisuje się ponadto w kontekst refleksji nad nowymi formami upamiętnień w przestrzeni miejskiej, a także ma zachęcać do samodzielnego podejmowania działań służących upamiętnieniu lokalnych historii – opisują wystawę organizatorzy.


Wystawa prezentowana będzie przy Młynach Rothera, od strony ul. Mennica. Ponadto Młyny Rothera zaplanowały cykl wydarzeń towarzyszących wystawie:


Spacer po żydowskim Fordonie 20.08.2022, godz. 11:00-13:30 miejsce zbiórki: Rynek w Fordonie przewodnik: Damian Amon Rączka – Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu dla kogo? dla wszystkich zapisy: wstęp wolny cena: bezpłatnie Spacer poświęcony jest żydowskiej historii miasta splecionej z dziejami Polaków i Niemców. Spotykamy się na Rynku w Fordonie, aby ruszyć na spacer śladami jego żydowskich mieszkańców. Na trasie zobaczymy: kuczkę przy ul. Kapeluszników, sklepy żydowskie przy ul. Bydgoskiej, magazyn macew, Plac Żydowski, cmentarz żydowski, szkołę Talmud-Tora, mykwę i synagogę.

Obraź z klasą, czyli jak przeklinać po żydowsku: warsztat języka jidysz 24.08.2022, godz. 18:00-19:30, Młyny Rothera prowadzenie: Kamila Burchart – specjalistka ds. programowych w Młynach Rothera dla kogo? dla wszystkich zapisy: wstęp wolny cena: bezpłatnie Bodajbyś miał sto domów, w każdym domu sto pokojów, w każdym pokoju dwadzieścia łóżek i bodajby cię bezsenność miotała z jednego łóżka do drugiego! Bodajbyś stracił wszystkie zęby – poza jednym, który wciąż będzie cię bolał! Tych i innych przekleństw w języku jidysz będziemy mogli nauczyć się podczas warsztatu.

Jak mówili Żydzi na Kujawach i Pomorzu? Warsztat 01.09.2022, godz. 18:00-19:30, Młyny Rothera prowadzenie: Kinga Czechowska – Delegatura IPN w Bydgoszczy dla kogo? dla wszystkich zapisy: wstęp wolny cena: bezpłatnie Przyglądając się jizkor buchom, czyli księgom pamięci z Kujaw i Pomorza, uczestnicy warsztatu nauczą się alfabetu jidysz i wspólnie rozszyfrują fragmenty zapisków swoich dawnych sąsiadów, poznając przy tym historie Żydów z regionu.

Spacer po żydowskiej Bydgoszczy 03.09.2022, godz. 11:00-13:30 miejsce zbiórki: plac przed Młynami Rothera – od strony ul. Mennica prowadzenie: Damian Amon Rączka – Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu dla kogo? dla wszystkich zapisy: wstęp wolny cena: bezpłatnie Trasa będzie prowadziła przez Stary Rynek, ulicę Jezuicką, Długą, plac przy Jana Kazimierza, czyli miejsce pod synagodze, ulicę Mostową, kamienicę Jachmanna, żydowskie kino Lido, Gdańską, dom towarowy „Conitzer i synowie”, pomnik Potop, willę Aronshona i willę Blumwego.

Żydzi w Bydgoszczy do 1920 roku. Kim byli, co pozostawili – wykład 05.09.2022, godz. 18:00-19:00, Młyny Rothera prowadzenie: Bogna Derkowska-Kostkowska i Krystian Strauss – Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury dla kogo? dla wszystkich zapisy: wstęp wolny cena: bezpłatnie Przechodząc obok dobrze znanych budynków, nie zawsze jesteśmy świadomi historii ich dawnych mieszkańców. Podczas wykładu poznamy historie żydowskich fabrykantów i przedsiębiorców, zwrócimy uwagę na żydowskie budynki w przestrzeni miasta.


Stanisław Gazda


Fot.: M. Jaźwiecki / Muzeum POLIN

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page