top of page

Nawra – perła architektury, przyszłe nowoczesne muzeum [WIZUALIZACJE]


Trwają zaawansowane przygotowania do remontu konserwatorskiego zespołu pałacowo-parkowego w podtoruńskiej Nawrze, w którym będzie miało swoje miejsce przyszłe muzeum ziemiaństwa i wsi. Inwestorem jest marszałkowskie Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa, które właśnie otrzymało informację o zatwierdzeniu przez wojewódzkiego konserwatora zabytków założonej koncepcji restauratorsko-adaptacyjnej.- Nawrzański pałac to nasza lokalna perła architektury klasycystycznej, do tego jest związany z dobrze zasłużonymi dla rozwoju społecznego i gospodarczego ziem naszego województwa rodzinami Sczanieckich i Kruszyńskich. Przedwojenni właściciele Nawry to wybitni polscy patrioci, żołnierze powstań, działacze społeczni, mecenasi kultury i nauki, wysokiej klasy przedsiębiorcy rolni, politycy. Placówka kulturalna, która tu powstanie, to hołd, który oddajemy przedwojennej ziemiańskiej inteligencji, która swoją rolę społeczną postrzegała jako służbę na rzecz polskości – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, który jest inicjatorem odbudowy Nawry i powołania przyszłego muzeum, założonego jako otwarty, nowoczesny ośrodek kulturalny.


Klasycystyczny pałac w Nawrze, zaprojektowany przez Hilarego Szpilowskiego, został zbudowany w latach 1798–1805 dla Konstantego Kruszyńskiego, a następnie przebudowany na potrzeby rodziny Sczanieckich. W czasie II wojny światowej został zdewastowany przez Niemców. Misję odrestaurowania parku i pałacu w Nawrze, które latem 2022 zostały przez rodzinę Sczanieckich oficjalnie przekazane samorządowi województwa, marszałek Piotr Całbecki powierzył Kujawsko-Pomorskiemu Centrum Dziedzictwa, które przygotowało założenia programowe i funkcjonalne ośrodka. Obecnie trwają kompleksowe projektowe, które powinny się zakończyć w drugim kwartale 2023.


Szacowany koszt inwestycji to 40-50 milionów złotych, środki pochodzić będą z naszego programu regionalnego (Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza) perspektywy 2021-2027. Zakładamy, że prace budowlane będą mogły się rozpocząć wiosną przyszłego roku. Planowane zakończenie inwestycji pod koniec roku 2026.

(gaz)


Źródło: Urząd Marszałkowski

Fot.: Stanisław Gazda

Wizualizacje: Graf. Pracownia Studium via Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa.

#InfoProstoDlaWas

91 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page
https://webep1.com/go/f8789f3d02