top of page

NATO-wskie ćwiczenie LOYAL LEDA 2022 zakończone w Bydgoszczy

Około 700 żołnierzy i ekspertów cywilnych reprezentujących 25 krajów NATO i partnerskich przybyło do Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) w Bydgoszczy, aby wziąć udział w ćwiczeniu pod kryptonimem LOYAL LEDA 2022 (LOLE22). Bydgoskie Centrum, odpowiedzialne za kontrolę ćwiczenia, kierowało operacjami tysięcy żołnierzy, biorących w nim udział z kilku lokalizacji w całej Europie. Wszyscy pracowali ramię w ramię, aby utrzymać gotowość i spójność Sojuszu.„Spójność jest dla NATO jedną z najważnieszych wartości, a LOYAL LEDA 2022 była jej najlepszym przykładem” - powiedział generał dywizji Norbert Wagner, dowódca JFTC i zarazem dyrektor ćwiczenia. „Realizując to ćwiczenie, przyczyniliśmy się do wzmocnienia jedności NATO i pomogliśmy zwiększyć interoperacyjność Sojuszu, zarówno pod względem proceduralnym, jak i kulturowym”.


Wspomagane komputerowo ćwiczenie LOLE22 skupiało się na działaniach lądowych na szczeblu taktycznym. Za jego zaplanowanie odpowiedzialne było Sojusznicze Dowództwo Lądowe NATO (NATO Allied Land Command), a JFTC pełniło rolę „oficera kierującego ćwiczeniem”. Przeprowadzenie tego 10-dniowego ćwiczenia (30 listopada do 9 grudnia), poprzedziły drobiazgowe, kilkunastomiesięczne planowanie, koordynacja i szczegółowe przygotowania.


Głównym zadaniem LOLE22 było szkolenie i ocena zdolności tureckiego korpusu sojuszniczego (NATO Rapid Deployable Corps - Türkiye), do objęcia roli dowództwa korpusu bojowego NATO (NATO Warfighting Corps) na rok 2023. Dodatkowo Dowództwo Wielonarodowego Korpusu Południowy-Wschód (MNC-SE) i Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Południowy-Wschód (MND SE) zostały przeszkolone w planowaniu i prowadzeniu wspólnej operacji bojowej przeciwko równorzędnemu przeciwnikowi.


Scenariusz ćwiczenia oparty był na artykule 5 Traktatu Pólnocnoatlantyckiego i tym samym odnosił się do kolektywnej obrony granic państw Sojuszu. Obejmował on szeroki zakres współczesnych wyzwań militarnych, w tym związanych z przestrzenią kosmiczną i cybernetyczną, jak również działaniami hybrydowymi.

Pomyślna realizacja LOLE22 nie byłaby możliwa bez ogromnego wsparcia różnych dowództw, w tym Naczelnego Dowództwa Sił Sojuszniczych w Europie (SHAPE), Naczelnego Dowództwa NATO ds. Transformacji (NATO ACT), Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum (NATO JFC Brunssum), Sojuszniczego Dowództwa Sił Powietrznych NATO (NATO AIRCOM), V Korpusu Armii USA (U.S. V Corps), Agencji NATO ds. Komunikacji i Informacji (NCIA), Rezerwy Marynarki Wojennej USA (U.S. Navy Reserve) oraz innych licznych dowództw i jednostek. LOLE22 było jednym z największych ćwiczeń NATO w tym roku.


„Dzięki niezwykłemu zaangażowaniu wszystkich uczestniczących dowództw, ćwiczenie było wspaniałą demonstracją zdolności bojowych NATO”, dodał generał Wagner, który obserwował przebieg LOLE22 w JFTC, a także w innych miejscach ćwiczenia, w tym w Stambule, gdzie stacjonuje turecki korpus oraz w Sybinie, w miejscu dyslokacji rumuńskiego korpusu.


Ćwiczenia LOYAL LEDA 2022 były najważniejszym tegorocznym wydarzeniem dla Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO. Bydgoskie Centrum odpowiadało za jego prawidłowe przygotowanie i przeprowadzenie oraz za spełnienie wszystkich wymagań z tym związanych.


(gaz)


Fot.: JFTC

#InfoProstoDlaWas

63 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page