top of page

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [ZDJĘCIA]

Uroczystości patriotyczne z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbywają się 1.03 (środa) m.in. w Bydgoszczy . Bydgoskie obchody rozpoczęło złożenie kwiatów pod tablicą pamięci pułkownika Łukasza Cieplińskiego na terenie bydgoskiej Komendy Garnizonu przy ul. Warszawskiej. Następnie uczestnicy wzięli udział we mszy świętej w kościele NMP Matki Kościoła. Po nabożeństwie zebrani złożyli kwiaty w kwaterze Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu komunalnym przy ulicy Kcyńskiej. Wydarzeniom towarzyszy wystawa „Witold Pilecki”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, można ją oglądać przed Urzędem Wojewódzkim. Bydgoscy Patrioci wyruszą z Placu Kościeleckich i zakończą przemarsz przed pomnikiem Leszka Białego.Przemawiając przed Panteonem Bohaterów na „Bydgoskiej Łączce” wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz przypomniał rodowód obchodzonego dziś po raz trzynasty Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - święta obchodzonego dlatego, bo – jak powiedział – my Polacy chcemy i będziemy okazywać nasz hołd i wdzięczność Bohaterom. Podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację dzisiejszej uroczystości i przybyłym za obecność.


Wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski powiedział, że zakusy tych, którzy chcieli wykreślić bohaterskich Żołnierzy Wyklętych z naszej historii i pamięci okazały się płonne. Najpierw pojawiły się tu tabliczki z czterdziestoma dwoma nazwiskami żołnierzy, którzy zostali potajemnie pochowani na tym cmentarzu, a dziś możemy oddawać hołd przed godną kwaterą poświęconą Żołnierzom Wyklętym. To pokazuje – mówił wicemarszałek Ostrowski – jak kończą zbrodnicze plany i nienawistne chęci – na śmietniku historii.


Zastępca Prezesa IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon zauważył, że 1 marca oddajemy hołd nie tylko konkretnym bohaterom, konkretnym żołnierzom tej ostatniej walki zbrojnej. W ich życiorysach odnajdujemy wszystko, co najważniejsze w walce o wolność ostatniego stulecia. Tym wszystkim zbrojnym czynom oddajemy hołd na grobach Żołnierzy Wyklętych. Spotykamy się tu także dlatego – mówił zastępca szefa gdańskiego IPN – bo nie wiemy, co nas czeka w najbliżej przyszłości. Zagrożenie nie minęło… Oni wszyscy zginęli z powodu Moskwy. Wtedy istniało i nadal istnieje militarystyczne i imperialistyczne - dziś neostalinowskie, putinowskie mocarstwo. Musimy mu się przeciwstawić – dlatego wołamy: „Cześć i chwała Bohaterom”.


Apel Poległych, salwa honorowa oraz złożenie wieńców, wiązanek kwiatów i zniczy - zakończyły uroczystości na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej.


Tekst i zdjęcia: Stanisław Gazda
#InfoProstoDlaWas

67 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page
https://webep1.com/go/f8789f3d02