top of page

Najlepsi na świecie kajakarze wśród studentów przyjadą do Bydgoszczy!Akademickie Mistrzostwa Świata w kajakarstwie odbędą się w dniach 16-18 września br.

Wystąpi 159 zawodników z 18 krajów. W tegorocznych mistrzostwach zobaczymy zawodników z: Kanady, Czech, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Węgier, Iranu, Japonii, Kazachstanu, Litwy, Mołdawii, Macedonii Północnej, Holandii, Polski, Portugalii, Słowacji i Ukrainy. Będą medaliści olimpijscy, mistrzostwie świata i Europy.Najwięcej zawodników, bo aż 24, reprezentować będzie Polskę. Niewielu mniej kajakarzy przyjedzie do nas z Hiszpanii, której reprezentacja liczy 20 osób. Czesi to trzecia najliczniejsza reprezentacja, liczy 17 zawodników. W AMŚ wystąpi 58 kobiet, najwięcej z reprezentacji Hiszpanii - 10.


Pierwszy akcent AMŚ w kajakarstwie zaplanowano już w czwartek, 15 września. O godz. 17:00 na Wyspie Młyńskiej odbędzie się wówczas uroczyste otwarcie imprezy, podczas której zaprezentują się wszyscy zawodnicy. Pierwsi zawodnicy przystąpią do rywalizacji w piątkowy poranek, a każdy dzień będzie kończył się ceremonią medalową. Mistrzostwa zakończą się w niedzielne popołudnie. Organizatorem jest KU AZS UKW Bydgoszcz.


.Organizacja takiej imprezy stała się też impulsem do poprawy warunków i unowocześnienia toru regatowego. Koszty pokryło Miasto, bo zrealizowana inwestycja będzie służyć też kolejnym imprezom organizowanym w Brdyujściu. Wyrównano nabrzeże i płytę główną, pociągnięto światłowód do wieżyczki i wzdłuż całego toru regatowego. Wykonano również nowy system nagłośnienia, progi startowe, drewniane odbojniki nabrzeża, switche. Ponadto pozyskano specjalistyczną łódź. Wymieniono 500 sztuk bojek kierunkowych i najważniejsza inwestycja – zakupiono kwasoodporne liny stalowe i położono ich blisko 20 km. Cały koszt inwestycji to blisko 1,1 mln zł.


Organizatorzy zapraszają mieszkańców Bydgoszczy i regionu do kibicowania zawodnikom, a dojazd na Brdyujście ułatwi m.in. zwiększona częstotliwość środków komunikacji miejskiej.


Tekst i fot: Stanisław Gazda

78 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page