top of page

Na Wyspie Młyńskiej, będzie okazja do poznania bydgoskiej historii, lokalnych zwyczajów i gwary.



Bydgoszczanki i bydgoszczanie będą mieli także czas na oswojenie się z kolorytem bydgoskiej gwary! W programie zaplanowano wykład prof. dr. hab. Andrzej S. Dyszaka – językoznawcy specjalizującego się właśnie w  gwarze miejskiej Bydgoszczy. Uczestnicy spotkań nie tylko sprawdzą, co oznaczają takie wyrażenia, jak  gzub, rychtować się czy drykować, ale poznają także ciekawostki dotyczące lokalnej historii.



Organizujemy wydarzenia, korespondują z wystawą „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”, bo w gwarze miejskiej można przecież „szukać opowieści” o Bydgoszczy. Jest ona, czy raczej stała się, elementem tożsamości naszego miasta. Wpływa na poczucie przynależności do naszej „małej ojczyzny”, przynależności kulturowej, lokalnej. My taką przynależność też dzięki niej, i w niej, znajdujemy i bardzo cieszymy się, że właśnie w Młynach Rothera możemy świętować urodziny miasta oraz wspólnie z tą instytucją prowadzić działania edukacyjne i kulturowe. Podsumowaniem naszych „młynowych, gwarowych” akcji będzie wystawa i wykład pod hasłem „Koloryt gwary miejskiej”. Z akcentem na słowo „koloryt”, bo chcemy zwrócić uwagę na jej różnorodność oraz na różnorodność naszych wydarzeń. Do tej wystawy przygotowujemy się tworząc prace na warsztatach kolograficznych, typograficznych, a wcześniej hafciarskich. Do aktywności zaprosiliśmy bydgoszczan w różnym wieku, i właśnie ta różnorodność, wielopokoleniowość jest dodatkowym bogactwem tych spotkań – mówi Dominika Strehlke z Fundacji Tu Kultura.


Wydarzenia odbędą się zarówno w marcu, jak i w kwietniu. Kulminacja atrakcji nastąpi 19 kwietnia, czyli w same urodziny Bydgoszczy. Młyny zapowiadają także atrakcje na weekend 22-23 kwietnia.


Tekst i fot.: Stanisław Gazda


#InfoProstoDlaWas

83 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page
https://webep1.com/go/f8789f3d02