top of page

Na taką emeryturę warto czekać nawet sto lat! Dodatkowa emerytura za wiek!


Długie życie się opłaca. Wraz z setnymi urodzinami seniorzy mogą liczyć na wyjątkową premię za wiek. Od 1 marca br. dla nowych stulatków wynosi ona 4 944,79 zł brutto.Każdy senior, który ukończył 100 lat, ma prawo do świadczenia honorowego. Wysokość tego świadczenia może być jednak różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora. Od 1 marca 2022 r. do końca lutego 2023 r. dla nowych stulatków świadczenie honorowe wynosi 4 944,79 zł brutto, czyli tyle, co aktualna kwota bazowa.


Raz przyznana „dodatkowa emerytura” nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.


Świadczenie wypłacane jest z urzędu, co miesiąc wraz z emeryturą czy rentą. Honorową premię może również otrzymać stulatek, który nie pobiera świadczenia emerytalno-rentowego z ZUS, lub innego organu emerytalnego, ale wówczas niezbędne jest złożenie wniosku w ZUS.


Najstarsi seniorzy w regionie


Taką wyjątkową premię za wiek z ZUS-u w województwie kujawsko-pomorskim otrzymuje 150 osób. Bydgoski oddział ZUS wypłaca 78 świadczeń dla stulatków, a toruński oddział ZUS - 72. Najstarsza mieszkanka naszego województwa, która otrzymuje z ZUS świadczenie honorowe mieszka w powiecie włocławskim. W marcu tego roku ukończyła 107 lat. Natomiast z terenu działania oddziału ZUS w Bydgoszczy najstarsza seniorka, której ZUS wypłaca premie za wiek ma 105 lat i mieszka w Inowrocławiu.


ZUS nie jest jedyną instytucją, która dla swoich emerytów i rencistów, którzy ukończyli 100 lat, wypłaca świadczenie honorowe. Oprócz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych takie wypłaty realizowane są również przez KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA i MON.


(gaz)

44 wyświetlenia0 komentarzy
bottom of page
https://webep1.com/go/f8789f3d02