top of page

Młodzi kucharze udowadniali, że są mistrzami w swoim fachu… [ZDJĘCIA]


Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bydgoszczy był dzisiaj miejscem kulinarnej rywalizacji uczniów szkół gastronomicznych i branżowych z województwa kujawsko-pomorskiego (Włocławek, Żnin, Inowrocław, Bydgoszcz) w ramach I edycji konkursu „Mistrzowie w swoim fachu”.Jego celem było: doskonalenie umiejętności wykonywania potraw; rozwijanie kreatywności uczniów szkół gastronomicznych; motywowanie uczniów do poszerzenia umiejętności praktycznych w trakcie wykonywania zadań konkursowych; rozwijanie pasji i zainteresowań uczniów, szczególnie tych uzdolnionych kulinarnie; podnoszenie kompetencji i kwalifikacji zawodowych uczniów; kształcenie umiejętności współpracy zespołowej; zachęcanie uczniów do rozwijania umiejętności zawodowych; poszukiwanie atrakcyjnych form wyrażania własnych pasji.


Tematyka konkursu, z udziałem sześciu dwuosobowych grup, obejmowała zarówno wiedzę teoretyczną jak i praktyczną. W dzisiejszym II etapie zadanie polegało na wykonaniu testu wiedzy z zakresu technologii gastronomicznej, towaroznawstwa, wyposażenia i bezpieczeństwa w gastronomii, „testu zmysłów i wiedzy gastronomicznej"- odgadywaniu, rozróżnianiu, wąchaniu, próbowaniu i nazywaniu określonych surowców oraz przygotowaniu trzech dań konkursowych (zupy, dania głównego i deseru) z sekretnych składników umieszczonych w tzw. Mysterybox-ie.


Jury w składzie: Michał Zieliński (Villa Tatrzańska Bydgoszcz), Sebastian Ferenc (City Hotel Bydgoszcz), Józef Sadkiewicz (Instytut Sadkiewicza-Akademia Kulinarna Bydgoszcz), Rafał Godziemski (Memo at Home Osielsko) oceniało: organizację pracy, jej tempo, higienę produkcji, stopień trudności wykonania dań, dekorację i sposób podania, atrakcyjność i oczywiście walory smakowe.


Menu uczniowie wymyślali ad hoc i postanowili ugotować m.in. krem cebulowy z grzankami z zapieczonym parmezanem, pieczoną gęś z puree ziemniaczanym i z soczewicy oraz zawijasy wieprzowe z pęczakiem i dodatkiem suszonych owoców; kwaśnicę gotowana na gęsi, pieczoną szynkę z dodatkiem kopytek oraz buraczków ćwikłowych; żurek na gęsinie z jajkiem i białą kiełbasą, zrazy ze śliwką, okraszone boczkiem; gęś zapiekaną i podsmażaną z cebulą i jabłkami, podlaną białym winem. A na deser były m.in. gruszka w sosie z wina, nadziewana mascarpone z towarzystwem czekolady, pączek z nadzieniem z sosu porzeczkowo-malinowego i kremu śmietanowego, tartaletki z owocami.


I miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Chemicznych z Włocławka (ci od zupy cebulowej), II miejsce przypadło Szkole Branżowej Rzemiosła i Przedsiębiorczości z Bydgoszczy (za grochową oraz pierś z gęsi z kluseczkami) na III miejscu uplasował się Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich z Bydgoszczy ze swoją kwaśnicą i pieczoną szynką.


Wcześniej uczniowie mieli rzadką okazję uczestniczenia w rozbiorze mięsa z łani…


Część pieniędzy na konkurs pochodziła z grantu oświatowego otrzymanego przez ZSG-H w Bydgoszczy. Zainteresowanie konkursem oraz jego wartości edukacyjne i poznawcze zadecydowały, że szkoła w przyszłym roku wystąpi o podobny grant, co umożliwiłoby przeprowadzenie kolejnej edycji konkursu…


Tekst i zdjęcia: Stanisław Gazda


#InfoProstoDlaWas

516 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page