top of page

LXI Spotkanie z Historią u Hoffmana: Spotkanie z Polą Negri – gwiazdą międzywojennej kinematografii


Niewątpliwie Pola Negri (właść. Apolonia Chałupiec) jest jedną z najbardziej znanych postaci wywodzących się z naszego regionu. Była gwiazdą filmową światowego formatu. Jej spektakularna kariera, będąca bez wątpienia zasługą ciężkiej pracy i talentu scenicznego, do dziś inspiruje.
W szczycie swojej kariery stała się, kimś w rodzaju celebrytki. Rzesze wielbicieli – kinomanów śledziło jej karierę i „ploteczki” z życia prywatnego. W arkana tej szalenie niezwykłej postaci w czwartek 27 października 2022 o godz. 18:00, wprowadzi gości KPCK (Salon Hoffmana) znawca tematu prof. Mariusz Guzek z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.


Po zakończeniu prelekcji odbędzie się pokaz, pełnometrażowego filmu niemego z Polą Negri w roli głównej. Jest to jednocześnie niepowtarzalna okazja do tego, aby obejrzeć projekcję ze specjalnie na tę okazję przygotowanym polskim tłumaczeniem i żywym akompaniamentem.


„Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”, gdyż o tym filmie mowa jest to jeden z pierwszych filmów pełnometrażowych z Polą Negri w roli głównej. Wyreżyserował go w 1918 roku niemiecki reżyser Eugen Illes. Rola tytułowej „Mani” utorowała Poli Negri drogę do kariery w Niemczech, które w latach 20. XX wieku stały się europejską stolicą.


W roli akompaniatora wystąpi Kacper Kasprzak.


(gaz)


#InfoProstoDlaWas

37 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page
https://webep1.com/go/f8789f3d02