top of page

„Kopernik” świętuje. Honory i splendory dla szkoły – jubilatki [ZDJĘCIA]


Główne uroczystości jubileuszowe 100. Rocznicy nadania imienia Mikołaja Kopernika II Liceum Ogólnokształcącemu w Bydgoszczy rozpocznęły się 18 lutego (sobota) o godz. 15 w Filharmonii Pomorskiej.- Jubileusz 100-lecia nadania imienia naszej szkole, to wspaniały pretekst, żeby się spotkać. Bo tak naprawdę – chcemy się spotkać: po pięciu, trzydziestu, czy siedemdziesięciu latach od ukończenia szkoły. I choć się zmienił cały świat – my jesteśmy – i będziemy. Bo absolwenci tego licemu, to szczególna wspólnota… - mówiła otwierająca jubileuszową galę, absolwentka i dyrektorka II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy Mirosława Glaza.


I dodała: - Trudno być obojętnym wobec miejsca, w którym pozostawiło się cząstkę życia i cząstkę siebie. Ten dzień, to czas przywoływania pamięci koleżanek, kolegów i nauczycieli. To czas wzruszeń i refleksji nad przemijaniem. To święto tych wszystkich, którzy tworzyli naszą szkołę i wpływali na jej losy. To także święto uczniów – zarówno tych obecnych, jak i absolwentów. Dzisiejsza uroczystość przypomina, że w naszej szkole zawsze najważniejszy był i będzie uczeń. Duszą szkoły – nauczyciel, a jej dumą – absolwenci.


Jubileusz stał się okazją do uhonorowania szkoły i związanych z nią osób. Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski symbolicznie przekazał szkole okolicznościową ławeczkę z drewna tekowego, która już się w niej zadomowiła. Poza tym Rafał Bruski wręczył Medale Prezydenta Miasta Bydgoszczy Iwonie Małeckiej i Danucie Brzezińskiej, a Statuetkę Bydgoskiej Łuczniczki wraz ze specjalnym Adresem -Podziękowaniami – dyrektorce II LO. Z kolei Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Ostrowski, na jej ręce przekazał szkole najwyższe wyróznienie Marszałka Województwa – Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeranensis.


Były życzenia od absolwenta szkoły, Radnego Sejmku Wojewódzkiego Romana Jasiakiewicza, od Przewodniczącej Rady Miasta Bydgoszczy Moniki Matowskiej, od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego przekazane przez Grażynę Szabelską i osobiste od Marka Gralika – Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. Nie zabrakło też wspomnień i refleksji wyrażonych przez Józefa Kurpisza, przedstawiciela najstarszego rocznika maturzystów, który zdawał maturę w II Liceum Ogólnokształcącym w 1951 roku.


Z okazji jubileuszu szkoły podczas oficjalnej gali odbył się również koncert Tenor Trio.


Tekst i zdjęcia: Stanisław Gazda
#InfoProstoDlaWas

208 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page
https://webep1.com/go/f8789f3d02