top of page

Kobiety historią pisane. Ciekawa wystawa przed budynkiem Pedagogicznej Biblioteki WojewódzkiejJeżeli chcecie dowiedzieć się o kobietach, które swoją działalnością zasłużyły się dla miasta i regionu – warto zapoznać się z ekspozycją zatytułowaną „Kobiety historią pisane”. Składa się ona z 9-ciu plansz, z których każda dotyczy jednej kobiety. Wyjątkiem są tylko siostry Świetlikowskie.Ekspozycja ma zwrócić szczególną uwagę na bohaterskie nauczycielki, których droga zawodowa wpisała się w dzieje miasta i regionu, a które dotychczas były mało znane lub nie znane szerszemu gronu mieszkańców. Wystawa zawiera informacje o takich postaciach jak : Joanna Świetlik, Stanisława Świetlik, Władysława Zofia Podgóreczna, Halina Mokrzycka, Olga Trybuchowska, Maria Semeńczuk, Jadwiga Giełwanowska, Irena Gnap, Alfreda Piątek.


Wśród nich są 4 nauczycielki tajnego nauczania, z różnych miejscowości naszego województwa. Są przedstawione także sylwetki kobiet z okresu zaborów, które pomimo „wilczego biletu”, pozbawione prawa do nauki, zdołały się wykształcić, zostać nauczycielkami i nauczać młode pokolenie Polaków.


Jedna plansza poświęcona jest Oldze Trybuchowskiej. Opisuje bardzo ciekawą historię nauczycielki, która jako sybiraczka, po amnestii podpisanej przez gen. Władysława Sikorskiego z Józefem Stalinem, wyruszyła do Afryki, gdzie prowadziła nauczanie dla dzieci, a następnie trafiała do Anglii, i tam założyła szkołę dla dzieci polskich w Manchester. Wielokrotnie odwiedzała Bydgoszcz, a pamiątki z czasów jej pracy w Afryce, zostały przekazane do Muzeum Oświaty.


Te i inne równie ciekawe historie kobiet, można poznać na wystawie posterowej, dostępnej przed budynkiem Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Marian Rejewskiego w Bydgoszczy.


Wystawa jest częścią projektu wieloletniego pt. „Poznaj bydgoskich bohaterów”, który jest realizowany przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa Oświaty i Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Bydgoszczy. Projekt jest sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Nowe FIO na lata 2021 – 2030. Budżet całego przedsięwzięcia wynosi 150 000 zł na lata 2022-2024.


Celem wystawy jest promowanie wśród młodych mieszkańców Bydgoszczy i regionu kujawsko-pomorskiego dokonań ich lokalnych, mało znanych bohaterek nauczycielek, jako wzorca postaw patriotycznych współczesnej młodzieży, przybliżenie wiedzy o ich działalności i zasługach na niwie oświatowej, a tym samym rozwijanie patriotyzmu lokalnego, dumy narodowej Polaków, krzewienie polskości i tradycji narodowych.


(gaz)


#InfoProstoDlaWas

78 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page
https://webep1.com/go/f8789f3d02