top of page

Kąpieliska przy Astorii i Balaton poszły w odstawkę. Będzie tylko w Parku Centralnym przy Łuczniczce

Zaktualizowano: 30 wrz 2022

Otwarte kąpielisko w Parku Centralnym to jedno z trzech kąpielisk, które wskazali mieszkańcy w głosowaniu na najważniejsze bydgoskie inwestycje. Ze względu na trudną sytuację finansową miasta związaną z ograniczaniem dochodów została podjęta decyzja o rozpoczęciu projektowania najtańszej opcji.- Trudna sytuacja finansowa miasta nie pozwala nam zrealizować wszystkich trzech kąpielisk, które planowaliśmy. Nie otrzymaliśmy dofinansowania z rządowego programu Polski Ład na budowę dwóch kąpielisk w Parku Centralnym i na Astorii. Podjęliśmy decyzję o prowadzeniu prac projektowych jednego kąpieliska przy Brdzie – mówi zastępca prezydenta Michał Sztybel.


Wykonanie dokumentacji projektowej otwartego kąpieliska w Parku Centralnym jest szansą na zdobycie pieniędzy zewnętrznych w przyszłych latach. Projekt będzie uwzględniał uwagi mieszkańców i społeczników związane z zachowaniem walorów przyrodniczych tego terenu, które wyrazili w konsultacjach społecznych. Będzie jeszcze bardziej zielono.


Wyłoniony w przetargu projektant będzie miał 12 miesięcy na przygotowanie dokumentacji projektowej, która jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę. Gotowa dokumentacja stworzy także możliwość poszukiwania środków zewnętrznych na realizację tego zadania. Projekt będzie uwzględniał opinie mieszkańców i społeczników wyrażone w konsultacjach społecznych


Założenia projektu:

• zbiornik przepływowy o pow. 3000 m2 lub mniejszy (z kanałem doprowadzającym i odprowadzającym wodę z Brdy)

• plaża trawiasta i strefa rekreacyjna,

• roślinność: szuwar, nasadzenia kompensacyjne drzew, nasadzenia minimum 100 nowych drzew

• pomosty

• układ komunikacyjny razem z odwodnieniem

• strefa gastronomiczna i budynek z zapleczem socjalno-gospodarczym

• obiekty dla ratowników (wieża), zewnętrzne prysznice i przebieralnie, leżaki i hamaki

• mała architektura: ławki, kosze, stojaki na rowery

• oświetlenie obiektów i otoczenia, monitoring obiektu

• rozwiązania umożliwiające korzystanie z kąpieliska dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich


- To kąpielisko będzie jedyne w swoim rodzaju. Woda będzie wykorzystywana z rzeki Brdy. Za wyborem tej koncepcji przemawiają także względy logistyczne : bliskość komunikacji miejskiej, gotowa infrastruktura parkingowa. Kluczem jest oczywiście zachowanie walorów przyrodniczych. Kąpielisko będzie elementem uzupełniającym to miejsce – dodaje Sztybel.

Park Centralny zajmuje teren o powierzchni ponad 6 hektarów. Jest położony wzdłuż rzeki Brdy, po jej południowej stronie. Od zachodu graniczy z halą sportową Arena Bydgoszcz, a od wschodu z ul. Wyszyńskiego. W tej lokalizacji znajdują się także dwie hale sportowe: Immobile Łuczniczka i Arena Bydgoszcz oraz miejskie lodowisko Torbyd. Utworzenie otwartego kąpieliska w tym miejscu poszerzy ofertę spędzania czasu wolnego przez mieszkańców w okresie letnim.


Tekst i fot: Stanisław Gazda


Źródło i wizualizacja: UMB

251 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page
https://webep1.com/go/f8789f3d02