top of page

Jarmark Kujawsko-Pomorski już w tę niedzielę!


W niedzielę 11 września Myślęcinek stanie się stolicą folkloru naszego województwa za sprawą Jarmarku Kujawsko-Pomorskiego. Nie zabraknie tańca, muzyki, regionalnych rarytasów i rękodzieła, a hasło które przyświecać będzie tegorocznej imprezie brzmi: „Jarmark Kujawsko-Pomorski - Smaki narodów z produktem polskim”.Jarmark Kujawsko-Pomorski zadomowił się już na dobre w kalendarzu myślęcińskich imprez i patrząc na dotychczasową frekwencję, zyskał sympatię odwiedzających.


Impreza odbędzie się na terenach przy głównych parkingach LPKiW. Zjadą na nią wystawcy z województwa kujawsko-pomorskiego, m.in. gospodynie domowe, rękodzielnicy, piekarze, producenci miodów i nalewek. Jarmark to także okazja do degustacji regionalnych smakołyków, wędlin, serów i festiwal wczesnojesiennych owoców i roślin z regionalnych ogrodów.


Wielki piknik rodzinny rozpocznie się o godzinie 12.00. Jego częścią będą degustacje, animacje, występy zespołów pieśni i tańca z naszego regionu, wystawa twórczości ludowej.


A obok sceny wielkie gotowanie! „Smaki narodów” to piknik zorganizowany dla mieszkańców miasta Bydgoszczy oraz powiatu bydgoskiego, podczas którego drużyny różnych narodowości będą gotowały swoje specjały w 20-litrowych żeliwnych kociołkach podgrzewanych na ogniu. Celem wydarzenia jest promocja polskich produktów, które zaprezentowane zostaną na wielkim stole, z którego drużyny będą pobierały składniki potrzebne do przyrządzenia ich dania popisowego. Ekipy, których uczestnikami będą m.in. kucharze innej narodowości, zaserwują swoje regionalne potrawy uczestnikom festynu oraz przedstawią je podczas wystąpień na scenie, podając przepis na przygotowanie z polskich, lokalnych produktów.


Podczas wydarzenia będzie więc można posmakować potraw z kuchni świata (ukraińska, gruzińska, nepalska, ormiańska i oczywiście polska) i kupić wyroby.


Równocześnie z imprezą na padoku poniżej ulicy Konnej odbywać się będzie V Przegląd Hodowlany Koni Rasy Tinker. W Polsce obserwujemy dynamicznie wzrastającą popularność koni tej rasy. Uznanie to wynika bez wątpienia z szeroko pojętej użytkowości tych koni, wyjątkowo atrakcyjnego umaszczenia, ich niezwykłej siły i wytrzymałości. Spokojne usposobienie, przyjazny charakter i odpowiednia wielkość predysponują tinkery zarówno do jazd rekreacyjnych (w siodle i w zaprzęgu), jak i do hipoterapii. Są przyjacielem człowieka, terapeutą osób chorych i towarzyszem wypraw jeźdźców.


Częścią jarmarku będzie też „Zoowyprawa” z grami edukacyjnymi, pokazowym karmieniem zwierząt i ciekawymi zabawami dla dzieci. A wszystko to w Ogrodzie Zoologicznym w godz. 12-15. Wystarczy kupić bilet wstępu do zoo.


SCENARIUSZ JARMARKU KUJAWSKO-POMORSKIGO 2022:


11.30 – 12.00 Powitanie wraz ze Stowarzyszeniem Dworek Polski

12.00 – 12.30 Zespół Pieśni ¡ Tanca Ziemia Bydgoska

12.30 – 12.50 Zespół Pieśn i Tańca Kujawioki od Dobrego (Natalia Szatkowska)

12.50 – 13.10 Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska

13.10 – 13.30 Zespół Pieśni i Tańca Radojewiczanie z Radojewic

13.30 – 13.50 Zespół Ludowy Harmonia z CEM Górsk

13.50 – 14.10 Stowarzyszenie Dworek Polski

14.10 – 14.30 Zespół Pieśni i Tańca Łochowianie z Łochowa.

14.30 – 15.00 Zespół Pieśni i Tańca Płomienie

15.00 – 15.20 Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Kociewskie Chaberki z gminy Jeżewo

15.20 – 15.50 Zespół Pieśni i Tańca Płomienie

15.50 – 16.20 Kujawy Bachorne z Gminy Osięciny

16.20 – 16.45 Prezentacja wystawy zabytkowego sprzętu rolniczego zorganizowana przez AGRO-Retro-Grupę z Międzykółkowej Bazy Maszynowej z Kruszyna oraz ze Skansenem „Łochowice" z Łochowa.

16.45 – 17.05 Zespół Złoty Krąg z Gminy Bobrowo

17.05 – 17.20 Wesołe Gospodynie z Koronowa

17.20 - Zespół Ztoty Wiek z Aleksandrowa Kujawskiego.


Tekst i zdjęcie: Stanisław Gazda
168 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page