top of page

Historia Fordonu będzie przystępna dla każdego – w LEGENDARNY sposób!


Fordon na co dzień wraz z XV Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy realizuje wyjątkowy, wspólny projekt poświęcony fordońskim legendom! Dzięki niemu przybliżymy - zwłaszcza młodym mieszkańcom - niezwykłą historię dawnego miasta i jego okolic. Zadanie dofinansowano ze środków Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy w ramach programu „Kooperacje – Fordon 2022".Projekt "Napoleon, czarownice i róża" ma na celu popularyzację historii Fordonu i lokalnej tożsamości, zwłaszcza wśród młodzieży. Jego pomysłodawcami są osoby prowadzące fanpage Fordon na co dzień - budującego wirtualnie społeczność Fordonu i pozytywny wizerunek tej części miasta.


Przyczynkiem do realizacji projektu jest publikacja „Fordońskie legendy i przypowieści", autorstwa Henryka Wilka – zmarłego w 2021 roku pedagoga i badacza historii Fordonu. W zbiorze znajdziemy szereg opowieści, związanych z początkami Wyszogrodu i Fordonu, jak i również jego dalszej historii. Legendy przekazują wiele historycznych faktów z dziejów Fordonu: charakteru dodają im tak lubiane przez wszystkich - a szczególnie młodych ludzi - elementy fantazji i tajemnicy.


- Chcemy przedstawić w nowoczesny, przystępny sposób historię Fordonu. Zrealizujemy serię krótkich filmów, które zostaną opublikowane na profilach społecznościowych partnerów projektu: Fordon na co dzień, XV LO, Kino Jeremi czy Hangar Kultury - opowiada Błażej Bembnista, koordynator i pomysłodawca projektu.


Odtworzenia legend przed kamerą dokonają uczniowie fordońskiego XV Liceum Ogólnokształcącego z klas humanistyczno-teatralnych. W ramach prac odbędą się warsztaty z udziałem ekspertów, na których zostaną przygotowane scenariusze inscenizacji. Ważne będą nie tylko elementy historyczne zawarte w legendach, ale również współczesny kontekst miejsc, m.in. zmiany na Rynku w Starym Fordonie, obecne otoczenie Góry Szybowników czy Dębu Napoleona.


Dzięki naszym krótkim filmom każdy dowie się, dlaczego dąb na Tatrzańskim zwą Dębem Napoleona, skąd wywodzą się nazwy Mariampol czy Pałcz oraz pozna legendę uzasadniającą pochodzenie róży w herbie Fordonu. Uczniowie zyskają także bezcenne doświadczenie i poszerzenie umiejętności, nabywanych w toku nauczania na profilu humanistyczno-teatralnym, takich jak pisanie i adaptacja scenariusza czy realizacja materiałów wideo. By stworzyć niezwykły klimat odtwarzanej epoki, w nagraniach zostaną wykorzystane kostiumy czy rekwizyty.


Nagrania zostaną zrealizowane w dwóch wersjach: dłuższej na Facebooka i YouTube i krótszej na Tik Tok czy Instagram. Wszystko po to, by treści będące owocem współpracy trafiły do szerokiej grupy odbiorców, zwłaszcza tych najmłodszych. Naszym obowiązkiem jest przekazanie historii Fordonu kolejnym pokoleniom, by budować silną tożsamość tego wyjątkowego miejsca.


W realizacji projektu pomagają partnerzy - za realizację i montaż video odpowiada doświadczona ekipa z Fundacji SZTUKAteria, która ma na koncie stworzenie wielu wysokiej jakości treści wizualnych.


Za oprawę graficzną odpowiada pochodząca z Fordonu Emilia Wesołowska: autorka projektu identyfikacji wizualnej dla Fordonu i logotypu Fordon na co dzień.

Dokumentacją fotograficzną zajmie się inna fordonianka: Alicja Chrobak - absolwentka Zespołu Szkół Chemicznych, studentka Politechniki Bydgoskiej. Jej zdjęcia przedstawiające fordońskie wydarzenia i krajobrazy cieszą się sporą popularnością w mediach społecznościowych. Efekty działań zaprezentowane zostaną w listopadzie. Będzie to jeden z elementów świętowania 10. urodzin Fordon na co dzień, 35- lecia funkcjonowania szkoły - będącej obecnie XV LO, ale też od kilku lat ponownie SP 44 - a także z okazji 50. rocznicy przyłączenia Fordonu do Bydgoszczy oraz 40 lat od zasiedlenia pierwszych bloków w Nowym Fordonie.


Stanisław Gazda


Fot. Emilia Wesołowska i Alicja Chrobak.56 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page