top of page

„Gwiazdka dla Bohatera”. Bydgoscy harcerze zorganizowali wigilię dla kombatantów [ZDJĘCIA]

Zaktualizowano: 19 gru 2022


III edycja „Gwiazdki dla Bohatera” za nami. To cykliczna akcja realizowana przez Zrzeszenie Harcerskie Piąta.PL. Podobnie jak w zeszłym roku Gwiazdka otrzymała status zadania publicznego i wsparcie finansowe ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej. Wielki finał, odbył się dzisiaj, 18 grudnia w Restauracji Telimena, gdzie miało miejsce międzypokoleniowe spotkanie wigilijne.Poprzedziły je rozliczne działania zuchów i harcerzy ( napisanie wniosku do MON, osobiste kontakty z kombatantami, pieczenie około tysiąca świątecznych pierniczków, przygotowywanie zaproszeń i paczek świątecznych, udekorowanie sali, oraz przygotowywanie przedstawienia jasełkowego, w klimacie patriotycznym, ale też z pewną dozą humoru).


Zaproszenia na wigilię dla kombatantów harcerze wysłali do czterdziestu osób z całego województwa. Obecność potwierdziło zaledwie osiem z nich, ale faktycznie na międzypokoleniowe spotkanie świąteczne w dniu 18 grudnia przybyło ich nieco więcej. Dotarli także Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk oraz proboszcz parafii św. Mikołaja w Starym Fordonie ks. prałat Karol Glesmer.


Ci, którzy z przyczyn głównie zdrowotnych nie mogli dotrzeć na wigilię, nie muszą się martwić – do każdej z zaproszonych czterdziestu osób jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia dotrą harcerskie patrole i wręczą im przygotowane upominki. Co istotne – paczki z prezentami nie zostały przygotowane „hurtowo” – zawierają wszystko to, czego wcześniej zażyczyli sobie ich odbiorcy!


Wigilijne spotkanie rozpoczęła atrakcja przygotowana przez organizatorów - jasełka. W rolach głównych wystąpili harcerze bydgoskiej Piątej.PL. Nie było dzielenia się opłatkiem. Zgodnie z przyjętą w Zrzeszeniu Harcerskim Piąta Pl. tradycją - był specjalnie na tę okazję wypieczony bochenek chleba, przyozdobiony harcerską lilijką wykonaną z ziaren maku. Łamano się więc chlebem i składano świąteczne życzenia. Kilku kombatantom odśpiewano „dwieście lat!”, albowiem ku radości wszystkich zebranych przy wigilijnym stole zasiedli m.in. prawie stulatka Elżbieta Grzywacz, czy liczący sobie 102 lata Jan Jung.


- Takie jak dzisiejsze spotkanie, z podzieleniem się z kombatantami Betlejemskim Światłem Pokoju, to dla nas harcerskiej braci wyrażenie szacunku i długu wdzięczności dla naszych Bohaterów za wszystko, co uczynili dla naszej ojczyzny, ale też realizacja pragnienia o obdarowaniu ich choć odrobiną luksusu w tych trudnym dla nich okresie spowodowanym warunkami atmosferycznymi, problemami zdrowotnymi, ograniczeniami ruchowymi – powiedziała nam hm. Anna Filipczak-Krugły z ZH Piąta.Pl. W podobnym tonie, bardzo dojrzale i mądrze wypowiadały się zapytane o znaczenie dla nich tego spotkania młode harcerki: Wiktoria, Marianka, Paulina, Zosia, Ania i Kinga.


Tekst i zdjęcia: Stanisław Gazda


#InfoProstoDlaWas


92 wyświetlenia0 komentarzy
bottom of page