top of page

Fotograficzne „Pozdrowienia z bydgoskiego Starego Miasta”. Nowy album historyczny już w księgarniach

4 października ma premierę album „Pozdrowienia z bydgoskiego Starego Miasta – Rybi Rynek, Mostowa, Stary Rynek”. Autorka albumu Anna Perlik-Piątkowska w ubiegłym roku podbiła serca czytelników książką o bydgoskim Śródmieściu. Tym razem pokazuje ponad 150 starych zdjęć i pocztówek ze swojej kolekcji oraz opowiada wiele ciekawych historii z życia przedwojennej Bydgoszczy.Nowy album obejmuje Rybi Rynek, Stary Port, Mostową, Jatki oraz wschodnią i północną Pierzeję Starego Rynku. Na jego kartach pojawiają się opowieści o słynnym oszuście w bydgoskim ratuszu, przedwojennych świątecznych jarmarkach, Leonie Urbanowskim który był w Paryżu nazywany polskim królem raków, konkursie na najładniejsze nogi w mieście czy wielkim pożarze spichrzy przy Rybim Rynku. Na pocztówkach i zdjęciach z kolekcji Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego pokazane są także najpiękniejsze budynki, które utraciliśmy w wirach historii m.in. zachodnia pierzeja Starego Rynku, znajdujące się przy Mostowej Dom Fryderyka i „Bristolka” z przepiękną werandą zwisającą nad Brdą oraz Teatr Miejski czy kamienica z Domem Towarowym Braci Mateckich (dziś kojarzona z pokazującą się na poddaszu figurą Pana Twardowskiego).


- Stare Miasto jest świadkiem historii Bydgoszczy – radości i smutków, lat chwały i upadku miasta. Na Starym Mieście gościli królowie, zapadały decyzje zmieniające losy Polski i Prus. To tutaj toczyła się bitwa podczas insurekcji kościuszkowskiej oraz wybuchły uliczne zamieszki, kiedy w 1921 roku bydgoszczanie wywlekli na rynek i pobili Prezydenta miasta. Dziś, tak jak w czasie przedstawionym na pocztówkach bydgoskie Stare Miasto, przeżywa kolejny rozkwit. Wyspa Młyńska, wypełniona restauracjami ulica Jatki czy Stary Rynek z którego wyprowadzono ruch samochodowy tętnią życiem. Bydgoszczanie oraz turyści na nowo odkrywają ich urok – wyjaśnia Anna Perlik Piątkowska.


Album jest czwartą częścią serii „Widoki dawnej Bydgoszczy” Wydawnictwa Pejzaż. Jej pomysłodawcami są Anna Perlik-Piątkowska i Tomasz Izajasz, kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego. Do tej pory ukazały się 3 części: o Kanale Bydgoskim, Śródmieściu i bydgoskim odcinku Brdy. Za szatę graficzną wszystkich albumów odpowiada Ewa Stadnicka.


- Debiut Anny Perlik-Piątkowskiej o Śródmieściu był hitem wydawniczym oraz prawdopodobnie najszybciej sprzedającą się książką o Bydgoszczy w ubiegłym roku. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie pracować nad kolejnym albumem. Po jego lekturze wszystkie, opisane zakątki naszego miasta zyskują nowy, ciekawszy wymiar – mówi Ewa Stadnicka z Wydawnictwa Pejzaż.

Więcej informacji o książce:

https://projektpejzaz.pl/sklep/strona-glowna/108-pozdrowienia-z-bydgoskiego-starego-miasta-rybi-rynekmostowastary-rynek.html


Anna Perlik-Piątkowska - od lat razem z mężem Pawłem Piątkowskim kolekcjonuje pocztówki, zdjęcia oraz przedmioty przypominające o historii Bydgoszczy. Niepoprawna miłośniczka miasta. Przez dziesięć lat mieszkała w Warszawie, ale wróciła do Bydgoszczy i wprowadziła się do 140-letniej kamienicy w Śródmieściu. Lubi spacerować po Sielance, Ogrodzie Botanicznym i placu Wolności. Anna Perlik-Piątkowska i Paweł Piątkowski współpracują z lokalnymi muzeami, badaczami oraz popularyzatorami historii. Organizowali też wystawy pocztówek w powiększeniu podczas niedziel niehandlowych w Śródmieściu. Ich zbiory publikowane są także na największych stronach o lokalnej historii na Facebooku. Anna Perlik-Piątkowska jest także autorką tekstów do „Bydgoszczy Nastrojowej” - albumu fotograficznego Zofii Ewy Ruprecht.

Stanisław Gazda

38 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page
https://webep1.com/go/f8789f3d02