top of page

Dzień Świadomości Raka Piersi. W NFZ nauka samobadania i profilaktyka


Dzisiaj Dzień Świadomości Raka Piersi w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Wojewódzkim NFZ w Bydgoszczy – ul. Łomżyńska 33. Na Sali Obsługi Klienta , parter, w godzinach 10.00-14.00, chętne panie będą mogły skorzystać z nauki samobadania piersi na fantomach, którą przeprowadzi położna z Centrum Onkologii w Bydgoszczy.Będzie się również zachęcać do profilaktyki raka piersi – informować, kto może skorzystać z programu profilaktycznego i gdzie można wykonać badania mammograficzne w ramach programu. Doradca profilaktyczny opowie również o żywieniu w chorobach nowotworowych (portal Diety NFZ) Wśród gości będą również bydgoskie Amazonki.

Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14% zgonów.


Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50–69 lat, które wykonywały badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, zmniejszyła się umieralności o 25 – 30%! A więc warto badać się systematycznie i nie dopuścić do rozwoju choroby.


W ramach profilaktyki raka piersi NFZ zaprasza wszystkie kobiety pomiędzy 50–69 rokiem życia na bezpłatne badania mammograficzne. Badanie mammograficzne można wykonać w poradniach stacjonarnych lub w mammobusie, który dojeżdża do najodleglejszych zakątków Polski. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego jest 14 pracowni stacjonarnych i 4 mammobusy . Ich wykaz oraz harmonogram postoju mammobusów znajduje się na stronie internetowej K-P OW NFZ:


Do udziału w programie nie potrzeba skierowania. Wystarczy zgłosić się do poradni, która wykonuje takie badania. Poddając się regularnym badaniom mamy szansę na wczesne wykrycie zmian i podjęcie skutecznego leczenia.


W tym roku (do połowy października 2022) z profilaktycznych badań mammograficznych w województwie kujawsko-pomorskim skorzystało 42 300 pań .


(gaz)


#InfoProstoDlaWas

43 wyświetlenia0 komentarzy
bottom of page
https://webep1.com/go/f8789f3d02