top of page

DaVinci operuje w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela. W kolejce czeka Versius


Zespół Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Dr. Jana Biziela w Bydgoszczy przystąpił do programu wdrażania systemu robotowego. Wczoraj (13.02.) w szpitalu odbyły się pierwsze operacje z użyciem robota daVinci.Od roku 2022 NFZ rozpoczął finansowanie pierwszej procedury z użyciem robota - radykalną prostatektomię u pacjentów z nowotworem gruczołu krokowego. Takie właśnie zabiegi będą obecnie wykonywane w placówce. To wielki sukces stawiający szpital w gronie jednostek wykorzystujących najbardziej zaawansowane technologie.


Pozyskanie nowoczesnego sprzętu to jedno, ale prawdziwym wyzwaniem dla szpitala jest wyszkolenie odpowiedniej liczby zespołów potrafiących obsługiwać tę zaawansowaną aparaturę.


Klinika Urologii dysponuje już trzema zespołami biegłymi w wykonywaniu procedur urologicznych w asyście robota daVinci. To wciąż za mało więc zamierza szkolić kolejne zespoły, nie tylko urologów, ale również ginekologów, chirurgów, laryngologów. Program jest elementem powstającego nowego bloku operacyjnego (w ramach rozbudowy placówki), na terenie którego zaprojektowane zostały specjalne sale dedykowane systemom robotowym.


Do czasu uruchomienia nowego bloku systemy robotowe będą przez szpital wynajmowane. Celem jest uzyskanie odpowiedniej liczby zespołów, których poziom wyszkolenia umożliwi wykonywanie zabiegów zanim powstanie nowy blok operacyjny.


Aktualnie rozpoczęto prace na robocie daVinci, ale już za miesiąc w szpitalu będzie prezentowany jeszcze nowszy system robotowy Versius. Dyrekcja szpitala jeste przekonana, że w kolejnych latach NFZ, wzorem innych krajów europejskich, nie tylko rozszerzy katalog robotowych procedur urologiczny, ale wprowadzi finansowanie zabiegów robotowych w dziedzinie ginekologii, chirurgii i laryngologii. Szpital Uniwersytecki im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy dzięki rozpoczętemu programowi już przygotowuje się na sprostanie nowym wyzwaniom.


Stanisław Gazda


Fot.: Nadesłane
#InfoProstoDlaWas

97 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page
https://webep1.com/go/f8789f3d02