top of page

Bydgoska Grupa Moderator koproducentem kandydata do Oscara…


Film Jerzego Skolimowskiego „IO” z nominacją do Oscara! Ale to nie wszystko! W Cannes, podczas 95. Festiwalu, zostaną zaprezentowane trzy filmy, których Grupa Moderator jest koproducentem…O Złotą Palmę w konkursie głównym walczy "Eo" Jerzego Skolimowskiego. W sekcji konkursowej Un Certain Regard zostanie zaprezentowany film "Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej, a trzecim filmem koprodukowanym przez Grupę Moderator jest debiutancki film "Pamfir", autorstwa Dmytro Sukholytkyy-Sobchuka. Film zostanie pokazany w programie "Biweek Reżyserów".


Nominacja aż trzech filmów koprodukowanych przez Grupę Moderator to sukces. Z czego wynika?


Adam Gudell : - Inwestujemy w filmy, które są wartościowe, a ich twórcy mają wiele do powiedzenia, przekazania. Chcemy uczestniczyć w czymś, co jest ważne. Jestem pewien, że po zobaczeniu tych filmów, u widzów pojawi się refleksja. I o to chodzi. Jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że filmy nie są naszym źródłem utrzymania. To raczej sposób na wspieranie polskiej kultury i twórców. Tych już sławnych, jak Agnieszka Holland czy Wojciech Smarzowski, tych znanych, jak Agnieszka Smoczyńska oraz dopiero debiutujących. Przypomnę tylko film Aleksandry Terpińskiej "INNI LUDZIE", który prezentowaliśmy w Bydgoszczy na początku marca. Aktualne filmowe portfolio Grupy Moderator to 12 produkcji i pewnie już wkrótce będę mógł zdradzić kolejne szczegóły. A teraz, trzymajmy kciuki za filmy, które jadą do Cannes!


O czym są filmy, które zostaną zaprezentowane podczas festiwalu?


"Eo" Jerzego Skolimowskiego (w wersji polskiej „IO”, nawiązuje do dźwięku, jaki wydają osły), to współczesna interpretacja słynnego francuskiego filmu "Na los szczęścia, Baltazarze!" Roberta Bressona z 1966 roku. Opowieść o osiołku Baltazarze zaczyna się w polskim cyrku, a kończy we włoskiej rzeźni. To film gorzki, ale jednocześnie liryczny. Jak pisze producent:"To panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia, sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie". Scenariusz napisali: Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski, w filmie występują się m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek.


"Silent Twins", anglojęzyczny debiut Agnieszki Smoczyńskiej, zostanie pokazany w sekcji Un Certain Regard. To konkurs promujący kino oryginalne w formie i treści. I taka jest ta opowieść. Obraz opiera się na historii bliźniaczek June i Jennifer Gibbons, które "odmówiły komunikacji ze światem zewnętrznym". "Siostry porozumiewały się jedynie ze sobą własnym, wymyślonym językiem. Do czego doprowadziła ta alienacja? Jakie były jej konsekwencje?


I ostatni film to "Pamfir", jeden z 23 filmów fabularnych z całego świata wybranych do udziału w 54. Reżyserskim B-Week, odbywającym się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Film jest fabularnym debiutem młodego ukraińskiego reżysera.

Tytułowy Pamfir, utrzymuje się z kopania studni we wsiach pogranicza ukraińsko-rumuńskiego. Jego żona pracuje w miejscowej fabryce, a ich syn Nazar chodzi do szkoły. Kluczowym momentem w życiu rodziny, jest podpalenie przez Nazara domu modlitwy. Pamfir musi zebrać pieniądze na jego odbudowę. Co zrobi? Jak skończy się ta historia?


Czy w tym roku lista polskich Oscarów powiększy się o kolejne statuetki? Przekonamy się już 12 marca, podczas 95. gali wręczenia najważniejszych statuetek w przemyśle filmowym. Ceremonia odbędzie się w hollywoodzkim Dolby Theatre. Transmisję na żywo przeprowadzi telewizja ABC, przez co będzie dostępna w ponad 200 krajach i terytoriach na całym świecie.


Stanisław Gazda


#InfoProstoDlaWas

60 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page