top of page

Będzie zintegrowany e-bilet – w regionie szykuje się prawdziwa komunikacyjna rewolucja!


Marszałek Piotr Całbecki oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, prezydent Torunia Michał Zaleski, wiceprezydent Włocławka Domicela Kopaczewska, prezydent Grudziądza Maciej Glamowski i prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza podpisali dziś list intencyjny w sprawie zintegrowanego e-biletu, jednego na wszystkie środki komunikacji publicznej w regionie. To krok w kierunku prawdziwej rewolucji w tej dziedzinie.


- To bardzo ważny moment. Próby stworzenia zintegrowanych systemów biletowych były już wielokrotnie podejmowane przez miasta i województwa, niestety dotąd się to w Polsce nikomu nie udało. Zależy nam, żeby użytkownicy komunikacji publicznej kupując w aplikacji jeden tylko bilet mogli swobodnie poruszać się w naszym regionie wszystkimi dostępnymi środkami publicznego transportu – pociągiem, autobusem miejskim i regionalnym, tramwajem – zgodnie z aktualną potrzebą. To wymaga zbudowania systemu informatycznego, wygodnego i prostego w użytkowaniu dla pasażerów i umożliwiającego rozliczenia między poszczególnymi organizatorami transportu i przewoźnikami. To ostatnie jest najtrudniejsze. Przed nami duża praca. Jestem przekonany, że bez udziału obecnych tu prezydentów miast nie udałoby nam się tego zrobić – mówił przed podpisaniem dokumentu marszałek Piotr Całbecki.

Przygotowana w Urzędzie Marszałkowskim koncepcja zintegrowanego e-biletu zakłada powstanie połączonej z aplikacją mobilną platformy internetowej, łączącej elementy nawigacji i narzędzia zakupowego. Zakładamy, że takie ułatwienie będzie znaczące dla podróżujących i sprawi, że częściej zrezygnują z jazdy własnym autem lub taksówką na rzecz przyjaznego środowisku transportu publicznego. Z austriackich badań dotyczących takiego rozwiązania zastosowanego w Wiedniu wynika, że może to być istotne – tamtejsza aplikacja pozwoliła znacząco ograniczyć korzystanie w prywatnych aut i zwiększyć korzystanie z komunikacji miejskiej (odpowiednio o 20 i 25 proc.).

„Sygnatariusze zakładają, że [po dalszych uzgodnieniach i przygotowaniu odpowiednich narzędzi informatycznych] (...) zawrą stosowną umowę o współpracy umożliwiającą wspólne świadczenie usługi" – czytamy w podpisanym dokumencie.


(gaz)


Źródło: Urząd Marszałkowski


Fot.: M. Kuras


#InfoProstoDlaWas

76 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page