top of page

Będzie „Mała Łąka” - nowy park na Wyżynach


Miasto podpisało umowę z wykonawcą prac odpowiedzialnym za urządzenie nowego zielonego terenu na Wyżynach. Pomiędzy nowymi blokami przy ulicy Glinki, basenem i domami jednorodzinnymi urządzony zostanie skwer z nowymi drzewami i ścieżkami. Docelowo cały teren zamieni się w estetyczny park. Inwestycja wybrana w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim nazwana została przez autora pomysłu Skwerem „Małej Łąki”.


Miejsce na nową zieleń znajduje się pomiędzy ulicami Bohaterów Kragujewca, Białostocką i M. Glinki. Dla wielu mieszkańców już teraz teren stanowi miejsce spacerów. W ubiegłym roku opracowany został kompleksowy projekt. Teraz zlecane zostają pierwsze prace budowlane.

W tym roku, wykonane zostaną prace przy części edukacyjnej ze skwerem małej łąki. Dominować mają na nim rośliny iglaste, które sprzyjają oczyszczaniu powietrza ze smogu. Poza tym powstaną mineralne ścieżki oraz chodnik łączący zagospodarowany skwer z dojściem do bloków od strony zachodniej. Prace budowlane przy tym etapie zajmą około 6 miesięcy. Wartość podpisanej umowy z wykonawcą robót to 642 tysiące złotych. W przyszłych edycjach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego jeśli mieszkańcy będą tego chcieli będzie można realizować kolejne etapy.

Poszczególne strefy i skwery będą kształtem zbliżone do okręgów. Warto podkreślić, że jednym z głównych założeń projektowych było zachowanie jak największej liczby rosnących już drzew i krzewów. Dokumentacja zakłada między innymi budowę:

· Ciągu pieszo-rowerowego - od strony zachodniej zaprojektowano główną ścieżkę pieszo-rowerową (z rozdzieleniem na jednokierunkowe ścieżki rowerowe w otoczeniu zieleni niskiej i wysokiej). Na całym terenie zaprojektowano ścieżki piesze

· Strefy rekreacyjnej – wyodrębniono plac do kalisteniki zlokalizowany w południowej części skweru oraz wybieg dla psów znajdujący się w północnej części parku. Będzie on podzielony na strefy dla mniejszych i większych czworonogów. Obie części będą wyposażone w różne przeszkody, które stanowić mają idealne miejsce do treningu psów.

· Strefy edukacyjnej – składać będą się na nią dwa ogrody tematyczne: ogród roślin pożytecznych i miododajnych (wyposażony m.in. w poidełka i karmiki dla ptaków, hotel dla owadów, domki dla wiewiórek) , skwer małej łąki ( z roślinami iglastymi pomagającymi oczyszczać powietrze ze smogu – realizacja w pierwszej kolejności) oraz wyodrębnione miejsce pod łąkę kwietną (wzbogacaną o byliny, by prezentowała się atrakcyjnie przez dłuższy czas – realizacja w pierwszej kolejności).

Inwestycja w liczbach:

· Docelowa powierzchnia nowego parku – 1,64ha

· Wartość inwestycji – 642 tys. zł

· Gwarancja 7 lat

· Nasadzenia drzew – 18 szt.

· Nasadzenia krzewów – 461 szt.

· Nasadzenia bylin – 334 szt.

(gaz)


Fot.: UMB


#InfoProstoDlaWas

98 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page
https://webep1.com/go/f8789f3d02