top of page

Adwokaci wejdą do szkół. Będą „rozjaśniać prawo”!


19 września rusza Ogólnopolska akcja edukacyjna Naczelnej Rady Adwokackiej i Komisji Edukacji Prawnej NRA. Średnio co sekundę ktoś, często nieświadomie, dokonuje jakiejś czynności prawnej przez internet. Zakupy online, koncerty, filmy i gry: coraz więcej aktywności przenosi się do świata wirtualnego, gdzie - szczególnie na młodych - czeka wiele zagrożeń prawnych. Adwokaci wychodzą z inicjatywą, by pokazać młodzieży, jak uniknąć zagrożeń. Od 19 do 30 września w niemal 100 szkołach będą „rozjaśniać prawo”.W niemal 100 placówkach szkolnych, które zgłosiły się do programu, adwokaci i aplikanci adwokaccy będą prowadzić zajęcia dla uczniów VII i VIII klas szkoły podstawowej, II klas liceów oraz dla podopiecznych Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych.


W akcji wezmą udział adwokaci i aplikanci z 24 izb adwokackich z całego kraju. Z zajęć o bezpiecznym korzystaniu z zakupów online, poszanowaniu i ochronie praw autorskich i dóbr osobistych w internecie skorzysta kilkanaście tysięcy uczniów.


W akcję, która zakończy się 30 września 2022 r. włączyła się także Kujawsko-Pomorska Izba Adwokacka w Bydgoszczy.


Jak informuje adwokat Karolina Wilamowska - udział w pierwszej edycji potwierdziły cztery szkoły z regionu: dwie średnie szkoły i jedna podstawowa z Bydgoszczy oraz jedna szkoła w Inowrocławiu. Edukatorzy pojawią się także w Zespole Szkół Nr 24, z którą to szkołą Kujawsko-Pomorska Izba Adwokacka współpracuje już od lat.


Scenariusz zajęć został opracowany przez Uniwersytet Rzeszowski. Oprócz płaszczyzny informacyjno-wykładowej – w przeważającej mierze przewiduje warsztaty w formie ćwiczeń, pogadanek i dyskusji, mających na celu zaktywizowanie uczestników zajęć.


Akcja ma charakter rozwojowy. W kolejnej edycji nacisk położony zostanie na przybliżenie wiedzy z zakresu prawa karnego. Organizatorzy wierzą, że sukces pierwszej edycji sprawi, że w kolejną włączy się zdecydowanie więcej placówek, które już teraz mogą zgłaszać swój akces pisząc na adres mailowy Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy.


Stanisław Gazda

57 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page