top of page

78. rocznica wyzwolenia Bydgoszczy spod okupacji hitlerowskiej. Hołd dla poległych [ZDJĘCIA]


Cmentarz parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika przy ul. Toruńskiej był dziś miejscem uroczystości z okazji 78. rocznicy wyzwolenia Bydgoszczy spod okupacji hitlerowskiej.To miejsce szczególne - nekropolia na której spoczywają żołnierze Wojska Polskiego polegli w czasie walk z hitlerowskim najeźdźcą, żołnierze, którzy oddali swoje życie w walkach o wyzwolenie Bydgoszczy, a także cywilne ofiary wojny rozstrzelane przez wroga w pierwszym miesiącu wojny. Ich wszystkich połączyło jedno. Zginęli w obronie najwyższych wartości, broniąc swojego prawa do mówienia i myślenia po polsku.


W imieniu organizatora dzisiejszego wydarzenia - Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego -reprezentantów władz rządowych, parlamentarzystów ziemi bydgoskiej, samorządowców, przedstawicieli instytucji wojskowych, kościołów i organizacji społecznych, komendantów miejskich służb, inspekcji i straży, reprezentacje bydgoskich szkół, związków i stowarzyszeń, harcerzy oraz wszystkich zgromadzonych mieszkańców, w tym w szczególności przybyłych kombatantów - powitał zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz, który powiedział m.in.:


- Człowiek rodzi się nie sobie, lecz dla swojej ojczyzny. Te znamienne słowa Andrzeja Frycza-Modrzewskiego prawdziwie wzięli sobie do serca spoczywający na tej nekropolii rodacy – żołnierze, którzy oddali swe życie w pierwszych dniach września 1939 roku, uczestnicy walk o Bydgoszcz w styczniu 1945 roku, a także cywilne ofiary wojennej zawieruchy (…) Świadectwo patriotyzmu i umiłowania ojczyzny uczetników walk o polskość, jest dzisiaj dla nas, kolejnych pokoleń, przykładem bezwarunkowego oddania i godnym do naśladowania wzorem (…)


Stojąc w zadumie nad ich grobami uczestnicy dzisiejszej uroczystości oddali im należny hołd, dziękując w imieniu kolejnych pokoleń rodaków za możliwość życia w wolnej Polsce i wolnej Bydgoszczy; odśpiewali Hymn Państwowy, odmówili modlitwy zainicjowane przez wikariusza parafii ks. Łukasza Krzemińskiego, a następnie przy dźwiękach pieśni Śpij Kolego - złożyli pod pomnikiem kwiaty i zapalili znicze - w dowód naszej wdzięczności i pamięci dla bohaterów tragicznych, wojennych wydarzeń.


Tekst i zdjęcia: Stanisław Gazda
#InfoProstoDlaWas

82 wyświetlenia0 komentarzy
bottom of page