top of page

103. rocznica powrotu Fordonu do Macierzy. Uroczysty przemarsz i apel [ZDJĘCIA]


Obchody powrotu Fordonu do Macierzy w Starym Fordonie rozpoczęła msza św. kościele św. Mikołaja. O godzinie 10.00 ze staro-fordońskiego Rynku - dokładnie tak, jak było to 103 lata temu - wyruszył przemarsz ulicą Bydgoską w stronę mostu.Uczestnicy przemarszu nieśli kilkunastometrową flagę Polski. Na rękawach ubrań części maszerujących widniały biało-czerwone opaski, uszyte przez osadzonych w Areszcie Śledczym w Fordonie. Wszystko po to, by wiernie odtworzyć przemarsz mieszkańców oraz atmosferę entuzjazmu ludzi, którzy przez 148 lat czekali na to, by być wolnymi. Do udziału w żywej lekcji historii zaproszono również bydgoskie szkoły.


Przemarszowi towarzyszyły orkiestra wojskowa i kompania honorowa z I BIog im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.


Na rondzie dr Buxakowskiego doszło do powitania żołnierzy Armii Wielkopolskiej dowodzonej przez gen. Dowbor-Muśnickiego i kawalerzystów z 16/2 Pułku UłanówWielkopolskich, w których wciellili się członkowie grup rekonstrukcji historycznej z kilku miast, w tym z Bydgoszczy.


Przemarsz powrócił na Rynek w Starym Fordonie, na którym odbyła się część oficjalna uroczystości ze złożeniem wieńców i przemówieniami gości oficjalnych.


Tekst i zdjęcia: Stanisław Gazda

#InfoProstoDlaWas

72 wyświetlenia0 komentarzy
bottom of page