top of page

Święto bydgoskiego Szlaku TeH2O. Mnóstwo atrakcji!


Jak brzmi zabytkowy silnik Deutza w bydgoskich Wodociągach?A może jesteście ciekawi tajemnic bydgoskich fotoatelier, nie mówiąc już o… zabijaniu światła księżyca i dziesiątkach innych wydarzeń w ramach festiwalu TeHoFest 2022. Nowa Energia. A wszystko już w pierwszy weekend września ( 2 – 4 września )To już siódme wydanie festiwalu dziejącego się na bydgoskim Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O (T jak technika, H jak Historia i O jak dwa razy opowieść). Warto podkreślić, że to unikalny w Polsce północnej trakt dziedzictwa przemysłowego. Łączy on historię dwudziestu miejsc w przestrzeni naszego miasta związanego z wodą.


- Tegoroczne Święto Szlaku TeH2O połączy przeszłość z przyszłością, a historię z nowoczesnością – zapowiada Karol Kantorski, koordynator Szlaku TeH2O w Bydgoszczy. - Przez pierwszy weekend września oferujemy moc atrakcji. Od spacerów, przez rejsy i warsztaty, a wszystko to inspirowane nowymi horyzontami bydgoskiego szlaku tematycznego TeH2O. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.


Szlak w Ostromecku


Pierwszy raz w imprezie wezmą udział Pałace w Ostromecku, gdzie zobaczymy coś wyjątkowego: audioinstalację w formie wystawy „Maszyna. Fabryka. Miasto” wraz z koncertem inspirowanym przemysłową historią miasta. Będzie to zbiór opowieści tworzący punkty z nagraniami, podzielonymi tematycznie na: wodę, przemysł, rzemiosło i nowoczesność. Ich narrację stworzyły nagrane wspomnienia z życia ludzi żyjących w określonym miejscu i czasie. Można je będzie odsłuchać w słuchawkach. Dodatkowo z głośników usłyszymy dźwięki miejsc związanych z wodą, przemysłem i rzemiosłem. Instalacja zacznie działać od 3 września, a skończy po miesiącu. Jej uruchomieniu towarzyszyć będzie koncert „Zabijmy światło księżyca. Nowy początek” Rafała Kołackiego. Usłyszymy dronowo-ambientową elektronikę w dźwiękowej magmie, przeplataną momentami spokoju i ciszy. Podczas tego audio spektaklu doświadczymy także odgłosów bydgoskich maszyn, fabryk i miasta. Koncepcja tej niezwykłej audioinstalacji nawiązuje do ducha szalonych futurystów z początków XX wieku z ich kultem masy, miasta, maszyny.


Święto Szlaku TeH2O pomyślano jako wielozmysłowy event dla dorosłych i dzieci. Przykładowo: uczestnicy mogą skorzystać z wycieczki rowerowej śladami fotografii bydgoskiego mistrza Jerzego Riegla, na którą zaprasza Muzeum Fotografii, zobaczyć wystawę ukazujące dzieje bydgoskich zakładów fotograficznych albo być świadkiem odpalenia zabytkowego silnika Deutza w Muzeum Wodociągów i Kanalizacji. Natomiast dla najmłodszych zaplanowano różnego rodzaju twórcze warsztaty. Na niektóre z wydarzeń ruszyły już zapisy.


Przypomnijmy, że inicjatywa stworzenia szlaku została podjęta w 2012 roku przez Bydgoszcz w ramach międzynarodowego projektu SHIFT – X współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Program dla Europy Środkowej). To europejska inicjatywa, mająca na celu przede wszystkim usprawnienie struktur zarządzania dziedzictwem przemysłowym oraz tworzenie innowacyjnych produktów dziedzictwa przemysłowego. Inspiracją dla projektu był Szlak Zabytków Techniki na Śląsku, Szlak Energii w Łużycach oraz Styryjski Szlak Żelaza. Szlak TeH2O spośród innych szlaków wyróżnia narracja. Znajdujące się na nim obiekty pełnią rolę ilustracji i scenerii dla wielu przeplatających się opowieści o ludziach i wydarzeniach z okresu rozkwitu przemysłowej Bydgoszczy.


PROGRAM TeHoFest 2022. Nowa EnergiaPiątek, 2 września PROLOG

15.30 – 17.30 Uszyj swój notes

(Introligatornia, ul. Długa 52)

Warsztaty w pełnej zabytkowych narzędzi Introligatorni Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wykonaj swój wyjątkowy i niepowtarzalny notatnik (max. 2 osoby co 20 minut)

Od godz. 17.00 Długi spacer

(plener, ul. Długa)

Wydarzenie towarzyszące zorganizowane przez przedsiębiorców oraz Menedżera Starego Miasta i Śródmieścia ukazujące atrakcje okolic ul. Długiej. To także trzecie wydanie serii „Made in Bydgoszcz”, która pokaże lokalne produkty wyróżniające się swoim designem.

18.00; 19.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Skarb Bydgoski

(MOB, Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4)

Poznaj historię wyjątkowego Skarbu Bydgoskiego. Zobacz 486 złotych monet z mennic rozsianych po kontynencie europejskim, ale nie tylko!

Cena: wstęp do muzeum + 1 zł

19.00 – 21.00 Pływające laboratorium Władysława Paciorkiewicza

(Barka Lemara, ul. Spichlerna 1)

Zapraszamy do wyjątkowej pływającej foto-budki! Odbierz swoje zdjęcie z laboratorium „bydgoskiego Edisona”, wielkiego atelier fotograficznego.


Sobota, 3 września

10.00 -14.00 Odkrywaj Kanał Bydgoski

(Muzeum Kanału Bydgoskiego, ul. Staroszkolna 10)

W programie:

10.00 – 12.00 Zwiedzanie i spacer nad Starym Kanałem Bydgoskim

11.00 – 11.30 Geopogaduchy

„Community Celebration Event” 20-lecia geocachingu. Szczegóły na: www. kanalbydgoski.pl

11.30 – 12.15 Zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem

12.00 – 13.00 Eko Kanał

Warsztaty ekologiczne z robienia łódeczek z materiałów z recyclingu kory i liści dla dzieci młodszych i starszych z pomocą opiekunów

12.15 – 12.30 Szranki umysłowe nad Kanałem Bydgoskim

12.30 – 14.00 Ognisko ( prowiant we własnym zakresie)

11.00; 12.30; 14.00; 15.30 Historia bydgoskiego gazu

(Dawna Gazownia Miejska, ul. Jagiellońska 42)

Zwiedzanie Dawnej Gazowni Miejskiej ( w tym części współczesnej ). Dowiedz się , w jaki sposób kiedyś wytwarzano gaz, jak był transportowany i kto za to wszystko odpowiadał.

Grupy max. 15 osób. Zapisy teh2o@muzeum.bydgoszcz.pl (w temacie: Zwiedzanie Gazowni)

11.00 – 17.00 Całodniowe pokazy warzenia piwa

(Regionalna Warzelnia Piwa, ul. Poznańska 8)

Całodniowe pokazy warzenia piwa w warunkach domowych. Porozmawiaj z piwowarem – a może zdradzi Ci sekrety swojej profesji (liczba miejsc ograniczona)

12.00 – 15.00 Twój czasomierz DIY

(MOB, Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11)

Zobacz i usłysz wystawę o czasie… 12 minut! Pośród niezwykłych, dekoracyjnych zegarów zrób z nami swój własny czasomierz. Tik tak, czas start! Zabawa dla każdego do wyczerpania czasomierzy!

Cena: w ramach wstępu do muzeum

12.00 – 14.00 Zwiedzanie Hotelu Słoneczny Młyn i rejs po Brdzie

(Hotel Słoneczny Młyn, ul. Jagiellońska 96)

Odkryj zakamarki hotelu i wysłuchaj prelekcji o jego wyjątkowej historii. Godzinny rejs po Brdzie, w ramach spotkania, startuje z hotelowej przystani. Wydarzenie organizowane we współpracy Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej z Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury

Limit 20 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń: biuro.bylot@gmail.com . Cena: 5 zł/os. Płatność gotówką na statku.

12.30; 14.00 Zdrowie z ula

(MOB, Apteka „Pod Łabędziem”, ul. Gdańska 5)

Dowiedz się gdzie powstawały dawne roślinne leki i poznaj surowce, z których je produkowano. Na warsztatach wykonaj świecę z węzy.

Zapisy: edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl

Cena: wstęp do muzeum bilet specjalny - 1 zł

13.00 – 15.00 Papierowe kalejdoskopy

(MOB, Apteka „Pod Łabędziem”, ul. Gdańska 5)

Warsztaty, podczas których poznasz tajemniczo brzmiącą technikę barwienia papieru – ebru. Dowiedź się, w jaki sposób barwiono okładki dawnych ksiąg.

Cena: wstęp do muzeum – bilet specjalny 1 zł

13.00 – 17.00 Strefa Relaxu / Punkt Informacji TehoFest

(MOB, Galeria Sztuki Nowoczesnej, drewniany podest, ul. Mennica 8, Wyspa Młyńska)

Od godz. 13.00 Maszyna. Fabryka. Miasto.

(Pałac Nowy, ZPP Ostromecko, Bydgoska 9)

Wystawa i instalacja dźwiękowa - zdjęcia, eksponaty, wspomnienia osób związanych z przemysłem i Szlakiem TeH2O

14.00 – 17.00 Złote warsztaty

(MOB, Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4, Wyspa Młyńska)

W jaki sposób nakładać płatki złota i szlagmetalu? Poznaj metodę, znaną już naszym antycznym przodkom. Zainspiruj się eksponatami Skarbu Bydgoskiego.

Warsztaty poprowadzi artystka wizualna Dominika Lewandowicz z Fundacji Działań Twórczych Pola Inspiracji.

Ilość miejsc ograniczona. Zajęcia od 12 roku życia. Zapisy edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl

Cena: wstęp do muzeum - eventowy 15zł/os.

15.00 – 18.00 Warsztaty plastyczne z gliny

(Wieża Ciśnień, ul. Filarecka 2)

Tajniki procesu rzeźbienia i tworzenia unikatowych przedmiotów z gliny dla najmłodszych (liczba miejsc ograniczona)

15.00 – 16.30 Oprowadzanie kuratorskie w Hali Pomp

(Hala Pomp, ul. Las Gdański 242)

Oprowadzanie po zewnętrznej ekspozycji przy Hali Pomp. Wyjątkową atrakcją będzie odpalenie zabytkowego silnika Deutz oraz wejście do Przepompowni – na co dzień niedostępnej dla zwiedzających.

Zapisy: muzeum@mwik.bydgoszcz.pl

16.00 – 17.00 Oprowadzanie kuratorskie na wystawie 12 minut

(MOB, Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11)

Zobacz i usłysz wystawę o czasie…12 minut! Poznaj historię czasu bydgoskiego.

Cena: wstęp do muzeum + 1 zł

16.00 – 18.00 Warsztaty makrofotografii

(Muzeum Fotografii, ul. Karpacka 52)

Poznaj możliwość odkrycia magicznego świata makro, który otworzy przed tobą świat dotąd nieznany. Warsztaty poprowadzi Arkadiusz Blachowski, znany i ceniony edukator w obszarze Fotografii.

Zapisy: muzeumfoto@byd.pl (w temacie: Warsztaty makrofotografii)

18.00 – 21.00 TeHo Ogórek

(wyjazd i powrót -> ul. Marcinkowskiego 12)

Przejazd zabytkowym autobusem z przewodnikiem do Pałaców Ostromecko z możliwością zwiedzania Pokoju Przemysłowego oraz udziału w koncercie o godzinie 20.00.

20.00 Koncert plenerowy Zabijmy światło księżyca. Nowy początek

(Pałac Stary, ZPP Ostromecko, ul. Bydgoska 9)

Koncert Rafała Kołackiego - elektronika przeplatana momentami spokoju i ciszy. Audio-spektakl gdzie usłyszysz także odgłosy bydgoskich maszyn, fabryk i miasta.


Niedziela, 4 września

11.00 – 14.00 Wycieczka rowerowa – śladami fotografii Jerzego Riegla

(start Muzeum Fotografii – ul. Karpacka 52)

W kameralnym gronie zaopatrzeni w aparaty fotograficzne ( nie jest to koniczne ) odnajdziemy miejsca fotografowane przez mistrza i ikonę bydgoskiej fotografii Jerzego Riegla. Wycieczka adresowana do amatorów niespiesznego podróżowania rowerem po mieście, z częstymi przystankami na fotografowanie lub podziwianie krajobrazu miejskiego. Prowadzenie: Marek Noniewicz.

Zapisy: muzeumfoto@byd.pl (w temacie: Wycieczka)


12.00 – 15.00 Pokazy prania na przestrzeni dziejów

(Muzeum Mydła i Historii Brudu – ul. Długa 13/17)

Wyjątkowy pokaz historycznych sposobów prania na muzealnym fyrtelu! Jeśli jesteście ciekawi jak niegdyś walczono z brudnymi ciuchami, nie może Was zabraknąć!

12.00 – 16.00 Poznaj Wody Polskie

(Muzeum Kanału Bydgoskiego, ul. Staroszkolna 10)

Dowiedz się więcej o unikatowych śluzach, jazach, obiektach hydrotechnicznych w naszych okolicach (plener). Zwiedzaj Muzeum Kanału Bydgoskiego z kustoszem.

12.00; 14.00 Kolory z natury – dawne techniki barwienia

(MOB, Apteka „Pod Łabędziem”, ul. Gdańska 5)

Na warsztacie tajemnice laboratorium galenowego i opowieść o dawnych barwnikach. Farbowanie tkanin naturalnymi składnikami i tworzenie wzorów w technice shibori. Wspólnie utkamy barwny kilim w przestrzeni ogrodu aptcznego.

Zapisy: edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl

Cena: wstęp do muzeum – bilet specjalny 1 zł

12.00; 14.00;16.00 Warsztatownia

(MOB, Exploseum, ul. Alfreda Nobla)

Przemysł to nie tylko fabryki i ogromne metalowe maszyny. Przemysł zaczyna się tam, gdzie zaczęła się ludzka wytwórczość. Na warsztatach w Exploseum zapoznasz się z najstarszymi technikami wytwórczości z gliny oraz stworzysz własne naczynie i klucz francuski. Swoje wytwory możesz zabrać do domu.

Zapisy: maria.krystek@muzeum.bydgoszcz.pl

Cena: wstęp do muzeum – warsztaty 10 zł

12.00 – 14.00 Woda ze źródła Marii i ciasteczka kluczyki. Kulinarna podróż przez 800 lat historii Ostromecka

(Stara Kuchnia, Pałac Nowy, ZPP Ostromecko, ul. Bydgoska 9)

Przemysłowa historia Ostromecka i Bydgoszczy łączy się w słynnej wodzie mineralnej, której wydobycie w większej skali rozpoczęło się w 1894 roku. Spotkanie, na którym poznasz historię opowiedzianą poprzez kulinaria. Nie zabraknie ostromeckich, bydgoskich i regionalnych przysmaków przygotowanych przez Pałacową Kuchnię.

Liczba miejsc ograniczona - 20 os. Zapisy: kornelia.jedrzejewska@mck-bydgoszcz.pl

12.30 – 16.00 Trasa alternatywna EXPLOSEUM (co 30 min.)

(MOB, Exploseum, ul. Alfreda Nobla)

Industrialna trasa zewnętrzna wśród terenów leśnych wokół Exploseum. Poznaj sposoby maskowania budynków, nietypowe rozwiązania konstrukcyjne zastosowane w bydgoskiej fabryce oraz przeznaczenie każdego z budynków w okresie jej funkcjonowania. Obowiązuje obuwie do terenu leśnego. Trasa dostępna od 12 roku życia.

Zapisy: exploseum@muzeum.bydgoszcz.pl ; 52 585 97 41

Cena: wstęp do muzeum – bilet eventowy 5 zł

13.00 – 16.00 Wszystko płynie – pokazy wodnych eksperymentów

(Młyny Rothera – ul. Mennica 10)

W programie:

13.00 Mydło i powidło

Poznaj ciekawostki dotyczące właściwości wody. Co to jest twarda woda i jak coś w niej umyć? Czy mydło zawsze mydli się tak samo? Dlaczego w słonej wodzie pływa się inaczej niż w słodkiej? Sugerowany wiek: powyżej 7. roku życia.

14.00 Chmury na talerzu

Woda w przyrodzie stale krąży. Paruje z ogromnych powierzchni mórz i oceanów, aby potem spaść z chmur jako deszcz. Sprawdź, z czego zbudowana jest chmura i jak powstaje.

15.00 Filtrowanie wody

Dostęp do wody pitnej wydaje się czymś oczywistym – wystarczy odkręcić kran. Co jednak zrobić, gdy jej zabraknie? Spróbujemy, przy pomocy różnego rodzaju filtrów, uzyskać czystą wodę. Sugerowany wiek: powyżej 7. roku życia.

14.00 – 17.00 Strefa Relaxu / Punkt Informacji TehoFest

(MOB, Galeria Sztuki Nowoczesnej, drewniany podest, ul. Mennica 8, Wyspa Młyńska)

14.00 – 17.00 Sygnał Grodu Bydgosta

(MOB, Galeria Sztuki Nowoczesnej, drewniany podest, ul. Mennica 8, Wyspa Młyńska)

Biżuteria nie musi być wyłącznie ozdobą, ale może zawierać w sobie pewne ukryte treści. Jak to zrobić? Przyjdź na plenerowe spotkanie i własnoręcznie wykonaj bransoletę lub naszyjnik, których koraliki ułożymy w zakodowane alfabetem Morse’a hasła. Zabawa dla każdego do wyczerpania materiałów!

16.00 – 18.00 Pstryk i błysk. Śladami fotograficznych atelier

(Start -> Wełniany Rynek)

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i Fundacja Fotografistka zapraszają na spacer podczas, którego poznasz historię początków fotografii w Bydgoszczy. Dowiedz się kto, kiedy i gdzie prowadził pierwszą stałą pracownie dagerotypii oraz gdzie umiejscowione były najbardziej znane i popularne fotograficzne atelier. Spacer poprowadzi Bogna Derkowska-Kostkowska z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego KPCK.

18.00 Wernisaż wystawy „Z dziejów bydgoskich zakładów fotograficznych do roku 1939”

(Fotografistka – ul. Pomorska 68A/1)

Wernisaż wyjątkowej wystawy ukazującej dzieje bydgoskich zakładów fotograficznych do wybuchu II wojny światowej. Zobacz bogatą historię usług fotograficznych naszego miasta i osób z nią związanych. Obejrzyj fotografie z najbardziej znanych i popularnych fotograficznych atelier w Bydgoszczy.


Stanisław Gazda


Fot. Nadesłane.105 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page