top of page

Święta z dobrą energią. Pomoc dla seniorów w trudnym zimowym okresie


Z uwagi na powszechną potrzebę oszczędzania energii elektrycznej formuła świątecznego projektu "Świeć się z Energą" w tym roku uległa zmianie. Pod hasłem "Święta z dobrą energią" realizowany jest grantowy projekt skierowany do instytucji, stowarzyszeń, fundacji, mających pomysły na konkretne rozwiązania wspierające osoby starsze m.in. w wymianie oświetlenia i sprzętów AGD na bardziej energooszczędne.Do rozdysponowanie pomiędzy instytucje pomocowe jest fundusz o wartości 200 tys. zł. Wyróżniane będą też dobre praktyki samorządów i instytucji, które z sukcesem realizują na swoim terenie programy zwiększające efektywność energetyczną i mają wdrożone najciekawsze rozwiązania wpływające na oszczędzanie energii.


Grudzień to ten szczególny czas, gdy ulice i domy rozbłyskują tysiącami świateł, wszyscy zaczynają odliczać dni do Bożego Narodzenia, zaś miejscowości ozdabiane są przepięknymi iluminacjami. Nieodłącznym elementem tego okresu od ponad dekady był konkurs Świeć się z Energą, w którym internauci wybierali najpiękniej rozświetlone miejscowości w Polsce. Następnie, do osób najbardziej potrzebujących, mieszkających w zwycięskich miastach, trafiały energooszczędne urządzenia AGD, ułatwiające im codzienne funkcjonowanie.


Niestety w tym roku święta będą przeżywane w mniej beztroskiej atmosferze. Europejski kryzys energetyczny wywołany przez napaść Rosji na Ukrainę, spowodował dynamiczne zmiany cen energii na całym świecie. Społeczeństwo z dnia na dzień zostało zmuszone do zmiany dotychczasowego modelu życia na bardziej oszczędny. Mimo wdrażania przez rząd działań osłonowych (m.in. poprzez wprowadzenie nowych regulacji - Tarczy Solidarnościowej czy ustawy o cenach maksymalnych), niektóre osoby mogą znaleźć się w trudnej sytuacji materialnej. W szczególnie niełatwym położeniu mogą być seniorzy i seniorki.


- Zawsze możemy zrobić coś dla potrzebujących. W okresie świątecznym tym bardziej chcemy dzielić się dobrem. Dlatego wspólnie z Grupą Polska Press zapraszamy do udziału w grantowym projekcie Święta z dobrą energią. Jego nadrzędnym celem jest niesienie pomocy osobom starszym, którym szczególnie trudno może być stawiać czoła rosnącym kosztom utrzymania - mówi Justyna Kruszewska, dyrektor Departamentu Marketingu Energi SA.


W dobroczynnej akcji zainicjowanej przez Energę z Grupy ORLEN mogą wziąć udział organizacje oraz instytucje mające pomysły na to, w jaki sposób w tym trudnym okresie wesprzeć seniorów w oszczędzaniu energii. Projekty, które oceni merytoryczna kapituła, a następnie uzyskają największe poparcie wśród czytelników dzienników regionalnych z całej Polski, zostaną wsparte środkami na realizację energooszczędnych, dobroczynnych inicjatyw. Chodzi np. o projekty pomagające w wymianie oświetlenia i sprzętów AGD na mniej energochłonne. Organizatorzy przyznają po trzy wyróżnienia w każdym z 16 województw, a łącznie zostanie przekazana pomoc o wartości 200 tys. zł.


Energooszczędność i bilansowanie zużycia energii elektrycznej


Przez cały czas trwania akcji w lokalnych dziennikach i serwisach internetowych publikowane będą też zaczerpnięte z bloga ZielonePojecie.pl porady zachęcające ludzi dobrej woli do samodzielnego pomagania seniorom. Dzięki nim każdy będzie mógł dowiedzieć się jak drobnymi działaniami można pomóc osobom starszym w bardziej efektywnym korzystaniu z energii cieplnej i elektrycznej. W mediach społecznościowych udostępniane będą pomysły na tradycyjne dekorowanie mieszkań, domów i przestrzeni wspólnych, niekoniecznie tylko przy użyciu światła i energii elektrycznej.


Prezentowane będą też dobre praktyki instytucji i samorządów, które skutecznie wdrażają u siebie rozwiązania oszczędnościowe i proekologiczne np. pozyskiwanie energii z OZE takie jak fotowoltaika czy systemy inteligentnego oświetlenia.


Oprócz przyznania grantów dla organizacji pomocowych, organizatorzy wyróżnią również te samorządy, które z sukcesem realizują na swoim terenie programy zwiększające efektywność energetyczną i mają wdrożone najciekawsze rozwiązania wpływające na oszczędzanie energii.


Projekty można zgłaszać na regionalnych stronach serwisów internetowych Grupy Polska Press.


Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 12 stycznia 2023 r. Następnie wszystkie pomysły zostaną zweryfikowane przez kapitułę projektu i poddane pod głosowanie, które potrwa do 31 stycznia. Wyniki akcji poznamy na początku lutego przyszłego roku.


Bieżące informacje nt. programu można śledzić na i.pl/tag/swieta-z-dobra-energia oraz w mediach społecznościowych pod #SwietazDobraEnergia.


(gaz)


#InfoProstoDlaWas

61 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page